verze pro tisk

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

31. leden 2015

Jste těhotná a těšíte se, až nastoupíte na mateřskou dovolenou? Pak vás jistě zajímá, jak dlouho bude trvat. Mateřskou dovolenou budete řešit na konci těhotenství se svým zaměstnavatelem, je to období, které začíná ještě před narozením miminka a trvá několik měsíců. Víte, jakou částku budete pobírat a jak vlastně o tuto „dovolenou“ zažádat? Pojďme si projít jednotlivé body trochu více podrobně.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Hurá, jdu na mateřskou

Pokud máte pohodové těhotenství bez zdravotních problémů a rizik, patrně budete chodit do zaměstnání, jak jen to půjde. Definitivní pauzu ve vaší dosavadní kariéře však musíte udělat v rozmezí šesti nebo osmi týdnů před plánovaným termínem porodu. Tato lhůta je daná zákonem a nelze ji překročit jen proto, že se cítíte výborně a být doma se vám nechce.

Nárok na mateřskou dovolenou má každá zaměstnaná žena a to na dobu 28 týdnů. V případě dvou dětí je to pak na dobu 37 týdnů. Toto datum se určuje výhradně z termínu předpokládaného porodu v případě, že porod nenastane dříve. Pokud ano a těhotná žena nestihne vyčerpat 6 týdnů mateřské dovolené před porodem, náleží jí mateřská ode dne jejího nástupu až do ukončení 28 týdnů. Zákoník dále stanovuje, že nesmí být ukončena ani přerušena v době, kdy ještě neuplynulo šest týdnů ode dne porodu. Z toho vyplývá, že mateřská dovolená nesmí být krácena v souvislosti s porodem na méně, než 14 týdnů. Je to období, kdy by se žena měla plně věnovat miminku a zároveň se zotavit z porodu. Je totiž třeba si uvědomit, že těhotenství i porod vyžaduje vysoké nároky na organismus.

Nepleťte si pojmy

Některé ženy mohou zmást dva zcela odlišné pojmy, mateřská dovolená versus rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek budete pobírat až tehdy, kdy vyčerpáte peněžitou pomoc v mateřství v rámci mateřské dovolené.

Jakou částku budete pobírat?

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která se vyplácí z nemocenského pojištění. Výpočet probíhá v několika krocích:

  1. Zjistěte si svou hrubou mzdu za měsíc.
  2. Zjistěte si svůj denní vyměřovací základ, který se vypočítává za posledních 12 kalendářních měsíců a dělí počtem dnů, které připadají na rozhodné období. Do tohoto základu se nezapočítávají dny, kdy zaměstnanec nebyl v práci přítomen.
  3. Denní vyměřovací základ se dále redukuje, pro usnadnění výpočtu použijte internetovou kalkulačku, například zde http://www.vypocet-materske.cz.

Jak je to u OSVČ?

Pro ženy, které pracovaly před porodem jako OSVČ platí trochu jiná pravidla. Aby získaly nárok na mateřskou dovolenou, musí si alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v průběhu jednoho roku před porodem, platit nemocenské pojištění. V průběhu mateřské dovolené nesmí vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

 

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Vyplácení peněžité pomoci v mateřství sice zaznamenalo oproti vyplácení rodičovského příspěvku jen drobné úpravy, přesto však mohou být pro některé maminky tyto změny zásadní.

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

V úvodu je nezbytné zmínit, že mateřská dovolená má přímou souvislost s porodem a soustavnou péčí o novorozence. Spadá do kategorie nemocenských dávek.

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Ještě v roce 2008 platily obdobné podmínky pro studující rodičky jako pro maminky zaměstnané. Od 1.1. 2009 ale bohužel pro těhotné ženy, které v době trvání stavu studují, platí nový zákon!

Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

Luteální fáze: co to je a jaká je optimální délka?

U všech zdravých žen probíhají v těle procesy, které se stále opakují, a proto se dají vypozorovat. Rozdíl je v tom, co na nás jak působí, a jak dlouho to vše našemu tělu trvá. Ve chvíli, kdy začnete své tělo vnímat, můžete zjistit mnoho souvislostí.