verze pro tisk

HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

15. květen 2012

Co znamená zkratka HELLP? Jaké jsou příznaky této nemoci? Kolik těhotných žen postihuje? A jaká jsou rizika? Na všechny důležité otázky k této nemoci se pokusíme odpovědět v následujících dvou článcích.


HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

Co znamená HELLP?

Tato vzácná, ale závažná nemoc postihuje přibližně 4-8% těhotných žen. Zpravidla je popisován jako samostatné onemocnění, ale také jako komplikace preeklampsie.

Obecně o této chorobě můžeme říci, že způsobuje změny na játrech a v krvi. Odtud se dostaneme k anglickému významu HELLP, čili Hemolytic anemia Elevated Liver Enzymes Low Platelet count (rozpad krvinek+zvýšení jaterních enzymů+pokles krevních destiček).

Objeven byl tento syndrom počátkem 80. let 20. století a tímto byl odlišen od preeklampsie. Vyskytuje se v 1 porodu z 300 a obvykle mezi 34.-37. týdnem těhotenství, obecně v posledním trimestru.

Jaké jsou příznaky?

Zde jsou vyjmenovány ty, které se objevují nejčastěji a téměř u všech postižených žen v té či oné míře. Jsou jimi:

 • bolest hlavy
 • rozmazané vidění
 • tlak a bolest v pravém podžebří (v oblasti jater)
 • bolest v horní části břicha
 • vysoký krevní tlak (140/90 a výše)
 • nárůst hmotnosti
 • otoky (především na rukách a obličeji)
 • zvracení
 • žloutenka (nažloutlé zbarvení pokožky a očního bělma)
 • výskyt proteinů v moči
 • krvácivé projevy

Pozor – typické pro HELLP syndrom jsou i tzv. „chřipkové projevy“, tedy zimnice, vyšší teplota, bolest kloubů, únava. V každém případě upozorněte svého gynekologa.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

HELLP syndrom: dá se léčit?

HELLP syndrom: dá se léčit?

Ač toto onemocnění vypadá neřešitelně, vězte, že při odhalení a nasazení správné léčby hrozí jen malé komplikace. Včasné rozpoznání syndromu je ale velmi důležité!

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Gestační diabetes. Metabolické onemocnění, které postihuje přibližně 2-6% těhotných žen. Slinivka břišní nevytváří dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi.

Svědí vás nesnesitelně pokožka? Máte zřejmě cholestázu.

Svědí vás nesnesitelně pokožka? Máte zřejmě cholestázu.

Toto onemocnění, které se objevuje pouze v těhotenství, postihuje přibližně 1% žen. Ačkoliv to může vypadat jako zanedbatelné číslo, nelze tuto nemoc podceňovat. Je totiž pro vyvíjející se plod natolik závažná, že může způsobit až jeho smrt.