verze pro tisk

Svědí vás nesnesitelně pokožka? Máte zřejmě cholestázu.

16. únor 2012

Svědí vás nesnesitelně pokožka? Prodělala jste v minulosti jakoukoliv jaterní nemoc? Pak máte možná těhotenskou cholestázu! A co to vlastně je? Přečtěte si v následujících řádcích.


Svědí vás nesnesitelně pokožka? Máte zřejmě cholestázu.Svědí vás nesnesitelně pokožka? Máte zřejmě cholestázu.

Toto onemocnění, které se objevuje pouze v těhotenství, postihuje přibližně 1% žen. Ačkoliv to může vypadat jako zanedbatelné číslo, nelze tuto nemoc podceňovat. Je totiž pro vyvíjející se plod natolik závažná, že může způsobit až jeho smrt.

Stále se neví, zda se nejedná o geneticky podmíněnou nemoc, ale pravděpodobnější je verze, že její příčinou jsou hormony. A to ty, které ovlivňují činnost jater a žlučníku. Způsobují poruchy produkce a správného průtoku žlučových kyselin. Ty se pak dostávají ve velkém množství do krevního oběhu a dochází tak k silnému podráždění pokožky.

Snadno toto svědění může maminka zaměnit za obyčejnou těhotenskou dermatitidu, která se objevuje v kterékoliv fázi těhotenství a je pro ni i plod neškodná. Od ní se však cholestáza, jenž se vyskytuje zpravidla až v posledním trimestru (někdy i v druhém), liší především v intenzitě svědivosti a místech výskytu svědění. Pro její snadnější určení je možné identifikovat případné další, ale méně častěji se vyskytující, symptomy.

Jaké jsou hlavní příznaky?

  • silné svědění pokožky (především na dlaních a chodidlech; svědění může být tak silné, že nutí ženu k úpornému „drbání“ s konečným vyústěním ve strupy)
  • světlá barva stolice
  • tmavě zbarvená moč
  • únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • deprese
  • příznaky těhotenské žloutenky (ale ty jsou výjimečné; žlutá barva pokožky a očního bělma)

Jaké riziko hrozí?

Pro maminku v podstatě žádné, opomeneme-li úporné svědění. Ovšem pro plod může mít cholestáza fatální následek! Zvyšuje totiž možnost předčasného porodu a úmrtí plodu v děloze v důsledku zhroucení placentárního zásobení. Proto lékaři raději volí možnost vyvolání porodu před stanoveným termínem, a to nejlépe kolem 36. týdne těhotenství.

V kterých případech se vyskytuje?

Cholestázou s vyšší pravděpodobností onemocní maminka, která prodělala v minulosti nějakou jaterní nemoc (hepatitidu, mononukleosu apod.). Dále stoupá výskyt v případě, že maminka tuto nemoc prodělala již v předchozím těhotenství, či jí trpěla její matka a další blízký příbuzný ženského pohlaví. Často se objevuje i u žen s vícečetným těhotenstvím.

Jáká je diagnóza a léčba?

Toto těhotenské „postižení“ se určuje na základě výše zmíněných příznaků, ale také při lékařem zjišťované rodinné anamnéze a při vyšetření krve (z krevního obrazu, jaterních testů apod.)

Prevence a léčba ovšem neexistuje. Doporučuje se pouze dodržovat zásady zdravé a pestré stravy. Je také vhodné nezatěžovat organismus toxickými látkami s nepříznivým vlivem na játra, tedy především v podobě alkoholu. K dalším pozitivně působícím doporučením patří klid na lůžku a nelze opomenout i cvičení a celkovou pohyblivost (ne ale příliš náročná; vhodná a nejlepší je obyčejná chůze na čerstvém vzduchu).

V průběhu několika týdnů po porodu cholestáza vymizí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Rodičovský příspěvek: Na co máte od 1.1.2012 nárok?

Od 1.1.2012 platí nová pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku. Ten nabízí v nové podobě pružnější možnosti a větší solidárnost se sociálními podmínkami rodiny a tím tak přizpůsobení se rodiny na její aktuální finanční situaci.

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Těhotenská cukrovka: máte se obávat?

Gestační diabetes. Metabolické onemocnění, které postihuje přibližně 2-6% těhotných žen. Slinivka břišní nevytváří dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi.

HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

HELLP syndrom: jak poznáte, že ho máte?

Tato vzácná, ale závažná nemoc postihuje přibližně 4-8% těhotných žen. Zpravidla je popisován jako samostatné onemocnění, ale také jako komplikace preeklampsie.

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Když nejde otěhotnět přirozeně:Jaké máte možnosti?

Nedaří se vám otěhotnět? S tímto problémem se potýká určité procento párů. Pokud vám to nejde pár měsíců, pak nezoufejte. Většina lékařů se situací zabývá až ve chvíli, kdy se pár marně pokouší počít jeden rok. Jaké máte v takovémto případě možnosti? Co vás čeká za vyšetření a jaké příčiny může mít …