
Je jízda na kole v těhotenství bezpečná?
26. únor 2015Těhotenství je období, ve kterém je třeba na sebe dávat obzvlášť velký pozor. Nabízí se mnoho otázek, které se týkají také zcela běžných sportovních aktivit. Je bezpečné v těhotenství jezdit na kole? Jde o další poměrně kontroverzní téma, na které vám nikdo nedá jasnou odpověď. Důležitou roli hraje mnoho okolností, je tedy třeba přistupovat ke každé ženě zcela individuálně. Pojďme si tuto problematiku více přiblížit spíše v obecné rovině, možná vám tím pomůžeme se správně rozhodnout.
S ohledem na vaše zdraví
Velmi důležité je především to, zda vaše těhotenství probíhá v pořádku, nebo se potýkáte se zdravotními problémy. Otěhotněla jste spontánně, nebo po umělém oplodnění? V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu věk a fyzickou kondici. Pokud jste před těhotenstvím na kole nejezdila, nyní není vhodná doba s tím začínat. Jestliže jste naopak dříve jezdila na kole pravidelně a vaše těhotenství není rizikové, není třeba se toho nyní zříkat.
Pohyb je velmi důležitý také v těhotenství, vede k lepší fyzické i psychické kondici, napomáhá zmírňovat některé neduhy, jako například bolesti zad a do určité míry vám může pomoci lépe zvládnout porod. Některé studie dokonce poukazují na to, že ženy, které v těhotenství pravidelně cvičily, měly kratší porod s lepším průběhem.
Bezpečná jízda na kole
Jízda na kole je v raných fázích těhotenství relativně bezpečná. Pokud nekrvácíte a nemáte jakékoliv jiné problémy, byla jste zvyklá jezdit na kole i dříve, není problém se nyní omezovat. Je jen důležité dodržovat určitá pravidla a klást maximální důraz na bezpečí. Vybírejte si rovinatý terén cesty, nejlépe po cyklostezkách. Rozhodně to nepřehánějte, dopřejte si spíše relaxační jízdu. Zvolte vhodné oblečení, abyste se příliš nezpotila, ale také neprochladla. Poslouchejte své tělo, jakmile pociťujete únavu nebo bolest, raději s jízdou přestaňte. Mějte s sebou vždy dostatek tekutin, které je potřeba pravidelně doplňovat.
Pokud si nejste jista, zda je právě pro vás jízda na kole bezpečná, raději se poraďte se svým gynekologem, který zhodnotí váš zdravotní stav a poradí vám, jak se rozhodnout.
Alternativní řešení
S narůstajícím bříškem je stále těžší udržet se na kole a také jízdu udýchat. Ovšem to neznamená, že se této oblíbené sportovní aktivity musíte vzdát. Opět připomínáme, že pokud vaše gravidita probíhá bez komplikací, pohyb vám jen prospěje. Velmi oblíbenou alternativou klasického kola je takzvané elektrokolo, které snadno vyřeší problém se zadýcháním a zvýšenou fyzickou námahou obecně.
V posledních měsících těhotenství už vám bříško nedá mnoho možností jezdit na kole, hrozí nebezpečí převážení se. Můžete však jezdit na rotopedu, který je stabilní. Pokud se cítíte dobře, není důvod přestat sportovat také v průběhu těhotenství. V podstatě až do porodu se v omezené míře můžete věnovat některým sportům, při kterých nehrozí pád a jiný úraz.
Hodnocení
Hodnocení: 3.22 hvězdiček / Hodnoceno: 9x
Autor: Martina Richterová
Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints