verze pro tisk

Mléčné výrobky v těhotenství. Ano, ale které?

29. leden 2012

Je nutné pít mléko, když jste těhotná? Co obsahuje a je vůbec prospěšné? A co plísňové sýry? Podívejte se na případná pro a proti…


Mléčné výrobky v těhotenství. Ano, ale které?Mléčné výrobky v těhotenství. Ano, ale které?


Mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem důležitých vitamínů a vápníku. Jsou to komplexní potraviny, které jsou snadno stravitelné a mají vysokou biologickou dostupnost. Je ale dobré vědět, které přesně a v jaké úpravě jsou těmi nejlepšími pro těhotnou ženu a vývoj jejího miminka.

Mléko, nebo kefír?

Obojí je prospěšné. Mléko i zakysané výrobky obsahují mnoho nezbytných látek důležitých pro vývoj plodu a organismus maminky. Vyskytují se v nich tyto vitamíny a další látky:

  • vitamín A (vývoj kostí a pokožky, ale pozor na vyšší dávky – hrozí špatný vývoj končetin!)
  • vitamín D (vývoj kostí a pokožky)
  • riboflavin (metabolismus tuků a sacharidů)
  • kyselina listová (správný vývoj nervové soustavy, krvetvorba)
  • vitamín K (proti poruchám krevní srážlivosti)
  • vápník (pro správný vývoj kostí)
  • esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny a nukleotidy

Tyto nezbytné látky ale mnohem lépe tělo vstřebá v podobě zakysaných výrobků. Kyselost totiž zvyšuje vstřebatelnost vápníku, zlepšuje stav střevní sliznice a tak i vstřebávání živin v nich. Dostatečně upravují trávení a také brání výskytu zácpy, která je v těhotenství tak obvyklá.

Mléko čerstvé, nebo upravené?

Jednoznačně čerstvé! Nejenže je chutnější, ale obsahuje i mnohem více vitamínů. Jedinými nevýhodami jsou ovšem malá trvanlivost a také případný obsah choroboplodných zárodků. A proč? Čerstvé, tedy neupravené mléko, neprochází pasterizací (ohřevem na cca 70 stupňů) a tyto škodlivé zárodky v nich tedy mohou přetrvat. A to je pro těhotnou ženu nebezpečné. Domácí mléko je tedy vhodné povařit (ne převařit!). Vstřebatelnost vápníku je u čerstvého mléka až 90%.
Mléko upravené (krabicové) prochází při zpracování pasterizací (zachovává většinu vítamínů) nebo UHT ohřevem (vysoká teplota – ničí většinu vitamínů). Z krabicových mlék je také lepší zvolit to s vyšším obsahem tuků, nejlépe plnotučné. Čím více tuků obsahuje, tím lépe se vstřebá vitamín D (je rozpustný v tucích).

Plísňové sýry. Můžete si je dopřát?

Ano, můžete, ale raději v omezeném množství. Strašáka v podobě listeriózy (možný potrat či předčasný porod) se v podstatě nemusíte bát, jelikož tato bakterie je citlivá na vyšší teploty a jelikož drtivá většina tuzemských sýrů je vyráběna z pasterizovaného mléka, riziko v podstatě nehrozí. U plísňových sýrů může v jistých případech hrozit kvasinkové onemocnění. V těhotenství je tedy lepší si z tohoto důvodu různých hermelínů a camembertů dopřát raději jen poskrovnu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.65 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

Právě jste zjistila, že jste těhotná. Radostnou zprávu brzy vystřídají obavy. Také si říkáte, „co bych měla dělat jinak, aby moje miminko dostalo to nejlepší“? Samozřejmě platí, že těhotenství není nemoc, ale jde o jiný stav, který klade důraz na změnu životního stylu a především větší přísun vitamí…

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Příznaky těhotenství v prvních dnech: které to jsou?

Těhotenství s sebou nese velké hormonální změny, které ovlivňují jak fyzický, tak psychický stav budoucí maminky. Ne neprávem se těhotenství říká také „jiný stav“.

Zábava pro děti, které již trochu odrostou: Oblíbené prvky na zahradu i do domu

Zábava pro děti, které již trochu odrostou: Oblíbené prvky na zahradu i do domu

Jakmile vaše děti trochu odrostou a jsou schopny se samy pohybovat, je často těžké jim najít nějakou zábavu, u níž vydrží alespoň pár desítek minut. Mnohé děti doslova hýří hyperaktivitou a je tak potřeba je během dne zabavit a potažmo i unavit tak, aby v noci v klidu spaly. Pro děti od zhruba tří a…

Vegetariánská strava v těhotenství

Vegetariánská strava v těhotenství

Vegetariánství (případně veganství) je současným evropským trendem mnoha lidí. Někteří tento styl vyznávají z humánních důvodů, jiní upřednostňují zdravotní aspekty, a někteří oba důvody.