verze pro tisk

Péče o chrup v těhotenství

30. červen 2012

Myslíte, že s těhotenstvím dostává váš chrup více zabrat? A přemýšlíte, jak o své zuby v těhotenství správně pečovat? Stačí i nadále hygiena, kterou jste až dosud dodržovala? Podívejte se na odpovědi v následujících řádcích.


Péče o chrup v těhotenstvíPéče o chrup v těhotenství

Od pradávna platí jeden mýtus, že s příchodem těhotenství se zuby více kazí a celkově jsou méně odolné. Tak tomu ale není. Pokud se zhoršil v těhotenství stav chrupu, věřte, že samotný „jiný stav“ není viníkem.

Takový zubní kaz je totiž infekční onemocnění bakteriálního původu a ono pověstné těhotenské „měknutí“ zubů má také jiný původ. Těhotenství si totiž nebere vápník právě ze zubů, ale ze správné volené potravy, nebo z kostí, pokud se nevhodně stravujete.

Těhotenství = vyšší kazivost zubů? Jak to tedy je?

Jsou přesto ženy, které opravdu zaznamenají zhoršení stavu zubů v době těhotenství. Proč tomu tak je? Vliv na tuto skutečnost mají přídatné projevy těhotenství a tím jsou:

  • zhoršená ústní hygiena (způsobená těhotenskou nevolností a únavou, kdy péče o chrup jde poněkud do ústraní)
  • časté zvracení (to snižuje pH v ústech a žaludeční kyseliny leptají povrch zubů
  • změna stravovacích návyků (se změnou stavu se ženě mění i chutě, zpravidla více jí sladké a kyselé potraviny)
  • jiné složení slin (je oslabena ochranná funkce potřebná k vyrovnání pH v ústech)
  • zánět dásní (v těhotenství dochází k častějšímu krvácení a obnažení zubních krčků)

Jak správně pečovat o chrup?

Právě v tomto citlivém období rozhodně dodržujte odpovídající ústní hygienu. Vyplatí se vám to. Jaké kroky je dobré k bezproblémovému chrupu dodržet?

  • omezte četnost příjmu potravy (dodržujte rozestup mezi jídly 2-3 hodiny)
  • omezte „mlsání“ (v pauzách mezi hlavními jídly nemlsejte zbytečně žádné sladkosti apod.)
  • zuby čistěte alespoň 2x denně (nejlépe však po každém jídle; zuby čistěte cca 2-3 minuty)
  • používejte vhodný zubní kartáček (s co nejmenší pracovní hlavičkou, měkký, jemný, hustý s rovnými štětinkami)
  • měňte kartáček cca 1x za 6 týdnů (v případě poškození, rychlejšího opotřebení i dříve)
  • používejte jednosvazkový kartáček bez pasty (v případě, že trpíte nevolnostmi a nesnesete velký kartáček s pastou)
  • pečujte i o mezizubní prostory (používejte zubní nit a mezizubní kartáček, případně ústní vodu)
  • používejte vhodnou zubní pastu (nejlépe s obsahem fluoru, abrazivní (neobsahuje mikročástečky, tzv. „písek“), v případě obnažených krčků volte „sensitiv“ kartáčky)

Mějte na paměti, že zubní pasta není všemocná, ale velmi důležitá je správná technika čištění zubů a dostatečné a vhodné mechanické pohyby při čištění!

Těhotenství a návštěva zubního lékaře

Jste-li v radostném očekávání, pak vězte, že se nevyhnete ani prohlídce v zubní ordinaci. Kontroly se v tento čas provádějí obvykle dvě. První na samém začátku těhotenství a druhá krátce před porodem.

Pokud trpíte právě vyšší citlivostí a kazivostí a je nutné vám v době těhotenství chrup ošetřit, volte 2. trimestr, který je nejlépe snášen. Těhotenská nevolnost obvykle vymizí a proto je dobré ošetření podstoupit právě nyní.

Anestezie vašemu miminku rozhodně neublíží, proto se neobávejte, když ji lékař použije. Ani amalgamová náplň není nebezpečná. Obsažená rtuť se vlivem dalších přidaných látek do těla neuvolňuje.

Jediné, co se nedoporučuje, je rentgen. Pokud jsou vaše potíže velmi akutní, stane se, že lékař ke snímání chrupu přistoupí, ale zpravidla se volí jiné varianty.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Péče o zuby u malých dětí

Každá maminka miluje své dítě nadevše. Právě proto pro něj chce vždy jen to nejlepší. Mnohdy však rodiče zapomínají na péči o zuby svých malých potomků, což má následně vliv na vznik prvních zubních kazů. Je nutné mít na paměti, že pečovat o zoubky svých dětí je nutné od toho nejútlejšího věku. Jen …

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Pleť v těhotenství - co byste rozhodně měla vědět

Ke změně pleti obvykle dochází vlivem hormonálních změn v těhotenství. U někoho jsou tyto projevy mírné a těhotná žena má pleť prakticky stejnou jako před těhotenstvím.

Cestování versus těhotenství

Cestování versus těhotenství

Těhotenství není nemoc a proto i cestování není v tomto „požehnaném stavu“ zakázáno. Ale jako se vším i zde platí možná rizika. Zvláště pak při cestování na delší vzdálenosti.

Během těhotenství ženy pocítí mnoho změn

Během těhotenství ženy pocítí mnoho změn

Těhotenství je obdobím, kdy žena prochází mnoha změnami. Očekávání narození potomka patří sice mezi nejsilnější životní zážitky, nicméně je s ním spojeno také mnoho chvil, které bychom asi nezařadili mezi ty příjemné. Obzvláště je to patrné v prvních týdnech těhotenství, kdy žena prochází mnoha psyc…