
Těhotenská nevolnost trápí mnoho žen: Jak s ní bojovat?
26. srpen 2012Trápí vás těhotenská ranní nevolnost? A nevíte, jak si s ní poradit? A je vůbec možné s ní účinně bojovat?
Ranní nevolnost bývá jedním z prvních a nejrozšířenějších příznaků těhotenství. Snad každá žena má do určité míry s touto nevolností nějaké zkušenosti.
Existuje mnoho teorií, proč nevolnost v počátku těhotenství vzniká, ale přesto je skutečná příčina stále skrytá. Je nevolnost ochranou plodu před případným nebezpečím skrytým v potravě? Nebo je to jen důsledek rozbouřených hormonů a celkovými změnami nastupujícího těhotenství?
Zřejmě má svůj vliv i zvýšená hladina hormonu hCG a zvýšená citlivost na pachy, ale za vším může stát i stres a únava.
Příčinu neodhalíme, alespoň zatím, ale podívejme se, zda jde s nevolností účinně „bojovat“.
Jak vyzrát na nevolnost?
Nevolnost provází téměř každé těhotenství. Není tedy ničím neobvyklým. Přesto ji ale nepodceňujte. Pokud jsou nechutenství a nevolnost vážnými a žena nepozře ani sousto, aniž by se jí neudělalo zle od žaludku, měla by informovat svého lékaře. V takovém případě totiž může dojít k ohrožení jak ženy, tak i plodu. Hrozí dehydratace a je tedy nutná hospitalizace a nasazení infuze pro doplnění živin.
Jsou prostředky, které ale nevolnost mohou přinejmenším zmírnit.
- mějte u sebe hned po probuzení nějakou potravinu chuťově nevýraznou a suchou (např. piškoty, suchary, pufované chlebíčky…) a ihned několik kousků snězte
- jezte často a v malých dávkách (vyhýbejte se kořeněným, mastným a kyselým jídlům – dráždí žaludek a dochází k pálení žáhy)
- jezte potraviny bohaté na proteiny či sacharidy (kombinujte je; mohou nevolnosti zmírnit)
- pijte dostatečné množství tekutin po doušcích (vyhněte se překyseleným nápojům a i kávě)
- nevstávejte z postele rychle a prudce, ale důkladně se protáhněte, pak se posaďte a poté vstaňte
- nečistěte si zuby ihned po jídle
- odpočívejte a pokud možno se příliš nestresujte
- dopřejte si procházky na čerstvém vzduchu a hojně větrejte místnosti, ve kterých pobýváte či spíte
- pro zmírnění nevolností můžete užívat i různé potraviny a potravinové doplňky (např. vitamín B6, nebo užívejte zázvorový čaj a sušený zázvor)
Přečtěte si také babské rady, jak na nevolnost v těhotenství.
Jak dlouho nevolnost trvá?
Ve většině případů nevolnosti ustoupí na konci 1. trimestru. Nevolnost skutečně bývá prvním příznakem těhotenství a naštěstí zpravidla nemá dlouhého trvání. Je to zřejmě i reakce těla a mysli na novou situaci.
Ač se říká tomuto příznaku „ranní“, potíže můžou přetrvávat v různé intenzitě po celý den. Spouštěčem k nevolnosti je prakticky cokoliv, například nelibý pach.
S nástupem 2. trimestru obvykle nevolnost postupně vymizí. Jsou ale případy, u kterých přetrvává po celé těhotenství.
Hodnocení
Hodnocení: 2.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints