verze pro tisk

Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

19. leden 2012

Co se skrývá pod názvem mateřská dovolená? Kdy na ni nastupuji? Na jaké peněžité dávky mám nárok? A jak dlouho vůbec tato dovolená trvá?


Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?Jsem těhotná. Kdy a jak nastupuji mateřskou dovolenou?

V úvodu je nezbytné zmínit, že mateřská dovolená má přímou souvislost s porodem a soustavnou péčí o novorozence. Spadá do kategorie nemocenských dávek. Trvá 28 týdnů v případě narození 1 dítěte, 37 týdnů v případě vícerčat. Pro úspěšný nástup na mateřskou dovolenou je důležité splnit několik důležitých podmínek. Pojďme si vše potřebné osvětlit v následujících řádcích!

Nástup na mateřskou dovolenou

Těhotná žena nastoupí na tuto dovolenou 6 až 8 týdnů před lékařem stanoveným předpokládaným termínem porodu. V případě předčasného porodu, kdy žena vyčerpá méně než 6 týdnu ze své mateřské dovolené, bude jí vyplacena peněžitá dávka ode dne nástupu až po dobu 28 týdnů.

Ale pozor! Pokud nastoupí žena z jiných důvodů dovolenou déle, obdrží svou nemocenskou dávku až ode dne porodu, a to do 22 týdnů. V neočekávaném případě, jakým je úmrtí novorozence, dostane žena peněžitou dávku maximálně do 14 týdnů od data porodu.

Jaká finanční dávka mi v tomto období náleží?

Správný název dávky pobírané v období mateřské dovolené je peněžitá pomoc v mateřství (zkráceně PPM). Její vyplácení je v kompetenci Okresní správy sociálního zabezpečení a na tuto instituci je třeba směrovat i veškeré potřebné formuláře a případné dotazy.

Začátkem pro vyplácení této dávky je nejdéle 30. den od úspěšného dodání a podání patřičných dokladů.
Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z denního vyměřovaného základu a tvoří 70%. V nejvyšší možné míře bude vyplacena ženě měsíční částka 28890 Kč, nejméně však 7600 Kč.

Podmínky pro vyplácení peněžité pomoci v mateřství

  • Je-li žena zaměstnankyně, musí mít uhrazeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech!
  • Je-li žena osobou samostatně výdělečně činnou (tedy OSVČ), musí si alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů, po dobu 1 roku samy hradit pojistné!


Pozor! V obou uvedených případech nesmí žena po nástupu na mateřskou dovolenou vykonávat poslední uvedenou pracovní činnost, a to po celou dobu trvání této dovolené!

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Studuji. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Ještě v roce 2008 platily obdobné podmínky pro studující rodičky jako pro maminky zaměstnané. Od 1.1. 2009 ale bohužel pro těhotné ženy, které v době trvání stavu studují, platí nový zákon!

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Vyplácení peněžitých dávek na MD má své podmínky

Jste těhotná a chystáte se brzy nastoupit mateřskou dovolenou? Nebo už jste svého vytouženého potomka porodila? Co vás tedy čeká ohledně financí? Na co máte nárok, kdy a za jakých podmínek si o peněžitou pomoc požádat?

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Mateřská dovolená: novinky od 1. 1. 2012

Vyplácení peněžité pomoci v mateřství sice zaznamenalo oproti vyplácení rodičovského příspěvku jen drobné úpravy, přesto však mohou být pro některé maminky tyto změny zásadní.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Jste těhotná a těšíte se, až nastoupíte na mateřskou dovolenou? Pak vás jistě zajímá, jak dlouho bude trvat. Mateřskou dovolenou budete řešit na konci těhotenství se svým zaměstnavatelem, je to období, které začíná ještě před narozením miminka a trvá několik měsíců. Víte, jakou částku budete pobírat…