verze pro tisk

Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

22. únor 2012

Jaké záznamy se do tohoto průkazu pořizují? Kolik stran průkazka má? A kdy ji těhotná žena obdrží?


Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?Těhotenský průkaz: Co všechno obsahuje?

Těhotenský průkaz je v podstatě takový pas, který vás bude provázet celým těhotenstvím. Je to jediný doklad o vašem „jiném stavu“, který budete mít stále u sebe. A to už jen v případě, že byste potřebovala poskytnutí první pomoci a vy jste tak byla akutně hospitalizovaná.

Tuto průkazku obdržíte nejdéle do 13. týdne těhotenství v ordinaci vašeho osobního lékaře-gynekologa.

Těhotenský průkaz obsahuje několik stran s různě důležitými informacemi jak o vašem zdravotním stavu, tak o celkovém průběhu těhotenství a růstu plodu či provedených vyšetřeních a jejich výsledcích.

Existuje několik typů průkazek, ať už se liší vzhledem či uspořádáním informací na stránkách, ale všechny co do obsahu zaznamenávají téměř stejné údaje.

Co obsahují první dvě strany?

  • nacionále matky (příp. i otce; jméno a příjmení, bydliště, datum narození matky)
  • termín prvního dne poslední menstruace matky (případně. 2. termín dle vyšetření ultrazvuku)
  • informace o předchozích těhotenstvích (spontánních potratech, interrupcích a dalších komplikacích)
  • jiné důležité informace (alergie, závažná onemocnění typu cukrovka apod.)
  • zaznamenání termínů návštěv u lékaře

Co obsahují následující 4 strany?

Jsou zde uvedeny informace o závažných údajích z předchorobí a průběhu nynějšího těhotenství, záznamy zvláštních vyšetření, předepsaných léčiv apod.

Nejdůležitější je 3. a 4. strana. Má vzhled tabulky, do které lékař zapisuje při každé vaší návštěvě ordinace aktuální stav. Obsahuje tyto údaje:

  • tlak
  • moč
  • přítomnost otoků
  • hmotnost
  • nález na porodních cestách
  • velikost dělohy
  • polohu plodu
  • ozvy plodu

V horní části jsou uvedeny výsledky některých standardních odběrů v těhotenství, a to krevní skupinu matky, vyšetření protilátek v krvi, rozměry pánve, výchozí hmotnost a výška matky před otěhotněním.

Co ještě obsahuje?

Na další dvojstraně jsou znázorněny grafy a tabulky, které obsahově navazují na předchozí a doplňují je. Jejich vyplnění ale není nutné.

Záznamy na 8. a 9. straně

Zde jsou zapsány výsledky ultrazvukových vyšetření z 3., 5. a 8. měsíce a výsledků kardiotokografických vyšetření (sledují a zaznamenávají děložní aktivitu plodu a jeho srdeční frekvenci).

Závěrečné strany průkazu

Ty obsahují výsledky krevního obrazu a vyšetření u jiných lékařů v čase těhotenství (plicní, zubní a praktický lékař apod.) či údaje o případné hospitalizaci.

Jelikož tento průkaz je na počet stran poměrně malý, ale přesto obsahuje mnoho informací a většina je uvedena ve zkratkách, nebojte se a pro svůj klid se vyptejte na jejich znění a na další podrobnosti svého ošetřujícího lékaře či zdravotní sestry.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

Než dojde k oplození, aneb jak to všechno začíná...

Na začátku celého zrození musí být vajíčko a spermie. Ti jsou hlavními aktéry. Oba jsou nositeli genetických informací, vajíčko nese informaci od ženy, spermie od muže. Aby došlo k vytvoření nového života, je zapotřebí splynutí vajíčka se spermií.

Těhotenský biochemický screening

Těhotenský biochemický screening

Biochemický screening. Pod tímto lékařským pojmem se skrývá orientační vyšetření za účelem zjištění případných vrozených vývojových vad plodu. Těhotná žena může podstoupit za celou dobu svého stavu dvě taková vyšetření.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Těhotenský ultrazvuk, část I.

Ultrazvukového vyšetření se žena vůbec nemusí obávat. Je naprosto bezbolestné, nezatěžuje ani matku a ani plod jakýmkoliv zářením a je tudíž bezpečné. Z toho důvodu je nepostradatelnou součástí těhotenských vyšetření a je využíváno opakovaně a pravidelně.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Těhotenský ultrazvuk, část II.

Očekáváte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, jaká vyšetření na vás čekají? Jsou spolehlivá? A kdy se provádějí? Jedním z nich je i nezbytné vyšetření pomocí ultrazvuku. Přečtěte si, jak, kdy a proč se takové vyšetření provádí.