verze pro tisk

Je vhodné plavání v těhotenství? Známe odpověď!

27. duben 2015

Jste těhotná a přemýšlíte nad tím, jakou pohybovou aktivitu v těhotenství zvolit? Možností se nabízí hned několik, ovšem málokterá aktivita se vyrovná plavání. Gynekologové se shodují na tom, že plavání v těhotenství nemůže uškodit, naopak přináší mnoho pozitiv. Je však třeba velké opatrnosti, zejména co se týče čistoty vody. Protože právě nedostatečná hygiena představuje velké riziko zánětu.


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Kde se můžete koupat?

Odpověď je jednoduchá, ideální jsou bazény, ve kterých se konají lekce plavání pro těhotné. Zde se voda velmi pečlivě kontroluje a riziko infekce je nízké. Obecně platí, že čím teplejší voda, tím větší riziko nákazy. Například vířivky nejsou vůbec vhodné, protože teplá voda může vyvolat předčasné stahy, a také se v ní lépe množí různé bakterie. Samozřejmě nejčistší je slaná voda v moři. Pokud tedy vyrazíte na dovolenou k moři, rozhodně si neodpírejte plavání. Jen pozor na mokré plavky, které vám nemusí být příjemné, a samozřejmě se chraňte před přímým sluncem.

Problémem mohou být zejména rybníky nebo venkovní veřejné bazény (například u hotelů, známých), kde hrozí zvýšené riziko nákazy. V rybníce se daří sinicím a jiným bakteriím.

Jaká jsou další rizika koupání?

Ještě než přejdeme k pozitivním aspektům plavání, zkusme si říci, jaká mohou být rizika. V těhotenství obecně platí, že méně je někdy více. Je tedy třeba být velmi opatrná a vše dělat s ohledem na svůj zdravotní stav. Plavání samo o sobě rizikové není, ale rozhodně se vyhněte tobogánům, skokům do vody, příliš dlouhému plavání (v závislosti na kondici). Vybírejte si čisté vody, ve kterých je také méně lidí (menší riziko úrazu, hlavně od dětí).

Jaké jsou výhody?

Plavání je jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit obecně a pro těhotné to platí dvojnásobně. Těhotenské bříško hodně omezuje, ovšem ve vodě to neplatí. Plavání je díky fyzikálním vlastnostem vody poměrně nenáročné a především nezatěžuje klouby. Podporuje cirkulaci krevního oběhu, aniž by byl zatížen kardiovaskulární systém. To je pro těhotnou ženu velmi důležité. Ve vodě se také naučíte správně dýchat a zlepšíte svou fyzickou kondici, to oceníte hlavně při porodu. Plavání je také příjemnou relaxační aktivitou, pomáhá uvolnit napětí a stres. Ve vodě nehrozí přehřátí organismu, protože voda ochlazuje, dochází tedy k minimálním ztrátám tekutin.

Navíc ve vodě najdete celou řadu využití, můžete „válet sudy“, skákat, ležet na zádech i na břiše, potápět se, bublat, a to všechno zcela bez obav. Voda totiž zmírňuje otřesy.

Jestliže se rozhodnete pro plavání v těhotenství, přihlaste se na speciální těhotenské kurzy. Můžete chodit plavat i cvičit ve vodě s ostatními maminkami pod dohledem lektora.

Kdy plavat, a kdy raději ne?

Plavání je vhodné pro všechny těhotné ženy, které mají fyziologické těhotenství a netrpí často záněty pochvy. Ideální je chodit plavat od ukončeného 12. týdne a to v intervalu 1 - 2x týdně.

Pokud máte těhotenství rizikové, nebo vás trápí zdravotní obtíže, raději se poraďte se svým lékařem.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství?

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství?

V těhotenství bychom si měly dávat pozor na všechno, co konzumujeme. Samozřejmě zde platí, že nic se nemá přehánět, ale přesto je vždy lepší se předem informovat o tom, které potraviny jsou v těhotenství rizikové, a které lze bez obav užívat. Podobné je to také s čaji. Možná si kladete otázku, jak j…

Plavte s vaším kojencem a upevněte si váš vzájemný vztah

Plavte s vaším kojencem a upevněte si váš vzájemný vztah

Jste těhotná a plná očekávání, jaké to bude, až se vaše miminko narodí? Těšíte se na společné chvíle s ním a již teď plánujete ideální aktivity pro vás a vašeho kojence? Pak jistě ve vašem seznamu nechybí plavání miminek a další cvičení s kojenci. Nejen, že si utužíte vztah s novým členem rodiny, za…

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor má širokospektré využití, a to včetně těhotenství. Pomáhá při nevolnostech, posiluje imunitu, působí antibakteriálně a také spaluje tuky. Jeho pozitivní účinky na náš organismus jsou skutečně jedinečné. Zázvor oceníte zejména v těhotenství, kdy je třeba vyvarovat se lékům. Proč se tedy nezamě…

Bolesti zad v těhotenství

Bolesti zad v těhotenství

Bolesti v zádech patří mezi nejčastější problémy těhotenství. Ve většině případů se jedná o bolest v oblasti beder a křížové oblasti. Bolest je tupá a záda jsou celkově ztuhlá. Bolest většinou brání v vstávání ze sedu nebo lehu. S rostoucím bříškem a stádiem těhotenství se bolest zvětšuje. Jak se bo…