verze pro tisk

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství?

5. květen 2015

V těhotenství bychom si měly dávat pozor na všechno, co konzumujeme. Samozřejmě zde platí, že nic se nemá přehánět, ale přesto je vždy lepší se předem informovat o tom, které potraviny jsou v těhotenství rizikové, a které lze bez obav užívat. Podobné je to také s čaji. Možná si kladete otázku, jak je to v případě zeleného čaje v těhotenství? Známe odpověď!


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Co je to zelený čaj?

Nejprve bychom si měli vysvětlit, co to vlastně zelený čaj je. Pod tímto pojmem si většina lidí představí šálek obyčejného čaje, který není černý, ale zelený. Málokdo si však uvědomuje, že právě zelený čaj má nejdelší historii. Od černého se liší tím, že při zpracování neprochází fermentací, díky čemuž si zachovává své účinné látky. Zelený čaj bychom neměli dlouho skladovat, protože časem ztrácí na své kvalitě a chuti.

Do ČR se dostal teprve v 90. letech minulého století, od té doby si však získal mnoho příznivců. Je pravda, že zelený čaj působí blahodárně na naše zdraví, je chutný a navíc navozuje příjemnou náladu.

Jaké jsou účinky zeleného čaje?

Zelený čaj je vlastně takový přírodní lék, který se užívá k léčbě vysokého cholesterolu v krvi, je také prevencí proti rakovině, používá se při léčbě Parkinsonovy choroby, obezity a genitálních bradavic. Má antioxidační a protizánětlivé účinky.

Lze konzumovat zelený čaj také v těhotenství a při kojení?

Tyto obavy vznikají zejména z toho důvodu, protože zelený čaj obsahuje kofein. Hodnota kofeinu v jednom šálku je přibližně 10 – 80 mg na jeden šálek. Kofein může zpomalovat a omezovat vstřebávání železa, které je v těhotenství velice důležité. Navíc může podporovat nespavost a také „hyperaktivitu“ plodu.

Ovšem není třeba se kofeinu vzdávat zcela, jen omezit jeho denní příjem na minimum. Například dva šálky slabší kávy denně nevadí, stejně tak zeleného čaje. Ovšem není vhodné obojí kombinovat. Tedy pokud si dáte v jeden den kávu, už nepijte zelený ani černý čaj. Jestliže užíváte doplňky stravy, které obsahují železo, dejte si rozmezí mezi konzumací zeleného čaje a vitamínů několik hodin. To samé platí u vstřebávání kyseliny listové.

V období kojení je to podobné. Kofein se dostává v malém množství do mateřského mléka a může dítěti způsobit zvýšenou dráždivost. Zelený čaj tedy v době kojení konzumovat můžete, ale opět jen v určitém množství.

Odborníci poukazují také na to, že nadměrné pití zeleného čaje může zpomalit růst plodu a narušit jeho buněčný vývoj. Opět je řeč o velkém množství zeleného čaje, tedy například kdybyste si dávala litr čaje vylouhovaného z několika sáčků nebo sypaný čaj ve velkém množství každý den.

Všeho s mírou

Závěr tedy je, že v období těhotenství a kojení není třeba se zelenému čaji zcela vyhýbat, ale pouze omezit jeho denní příjem. Zkuste jej střídat s ovocnými čaji nebo černým bez kofeinu. Dejte si šálek zeleného čaje například 3 krát týdně, tím nemůžete své dítě ohro

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

Obecně je možné říci, že potřeba tekutin je velmi individuální a závisí na několika dalších podmínkách. Správné je vypít v průběhu dne nejméně 1, 5 litru tekutin, v těhotenství je potřeba toto množství alespoň dodržet, či jej ještě navýšit.

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Těhotným ženám kolikrát nezbývá, než aby se spokojily s přírodními produkty, homeopatiky nebo obyčejným paracetamolem. Rozhodně se v těhotenství nedoporučuje užívání nosních sprejů.

Jak vybírat podprsenku pro období těhotenství a kojení

Jak vybírat podprsenku pro období těhotenství a kojení

V období těhotenství je pro ženy velmi důležité nosit podprsenky. Měly by je nosit i v případě, že jinak na ně nejsou příliš zvyklé. Nošení dámské podprsenky během těhotenství je totiž důležité k tomu, aby prsa zůstala neustále zpevněná a i po porodu měla dobrý vzhled. Během těhotenství totiž prsa n…