verze pro tisk

Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

12. únor 2012

Jaké množství tekutin je potřeba vypít v průběhu dne? Jakým nápojům je vhodné se vyhnout? Co alkohol, můžete si jej dovolit?


Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!

Obecně je možné říci, že potřeba tekutin je velmi individuální a závisí na několika dalších podmínkách. Správné je vypít v průběhu dne nejméně 1, 5 litru tekutin, v těhotenství je potřeba toto množství alespoň dodržet, či jej ještě navýšit.

Ovšem záleží také na tom, kolik vody naše tělo přijme z požitých potravin. Některá jídla obsahují totiž značné množství vody (ovoce, polévky, mléko, zelenina…), proto už následně nemusí naše tělo požít tolik tekutin ve formě nápojů.

Pitný režim: Co pít, kdy a proč?

Nejvhodnější je rozložit si pitný režim do menších dávek, které budeme popíjet celý den. Alespoň polovinu všech za den přijatých tekutin bychom měli vypít během dopoledních hodin. Zvláště v těhotenství v důsledku častých nevolností a zvracení je potřeba se k pití donutit a nečekat, až si tělo „řekne“. To je už je totiž obvykle pozdě a stav žízně značí počáteční dehydrataci organismu.

Právě v těhotenství je nezbytné pitný režim dodržovat, jelikož má nejen příznivý vliv na organismus maminky (pomáhá transportovat škodlivé látky z buněk a pomocí ledvin jej vyloučit z těla), ale hlavně pro plod. Správné množství tekutin totiž umožňuje lepší průtok placenty a navyšuje obsah plodové vody.

Za ideální teplotu nápoje se považuje cca 16 stupňů celsia. Nižší teploty se nedoporučují, neboť naopak zvyšují žíznivost. Pozornost věnujte i tomu, zda nápoj obsahuje CO2 (oxid uhličitý - tedy je sycen). Může totiž způsobovat zvracení.

Které nápoje jsou spíše příznivé?

V těhotenství by tělo obzvlášť nemělo být zbytečně zatěžováno dalšími nepříznivými látkami obsaženými v nápojích. Ke spíše prospěšným nápojům tedy můžeme přiřadit:

  • pramenitá, kojenecká, či kvalitní „kohoutková“ voda (vše nejlépe bez bublinek)
  • minerální voda (raději ale jen v omezeném množství po poradě s lékařem; obsahuje sice minerály, ale může zatížit ledviny a zvýšit krevní tlak)
  • ovocná šťáva (neslazená)
  • 100% džus (ale raději ředit vodou nejlépe v poměru 1:1, jinak může překyselit žaludek)
  • brusinková šťáva (působí pozitivně proti časté těhotenské infekci močových cest)
  • ovocný čaj (neslazený)
  • “nečaj“ rooibos (na rozdíl od čajů neobsahuje tein a může se popíjet často a kdykoliv v průběhu dne)
  • čaj černý a zelený (obsahuje tein („čajový“ kofein), tedy pít jej můžeme, ale raději v přiměřeném množství a prokládat jej vodou)
  • bylinné čaje – maliník (obsahuje železo, vápník, vitamíny B, C, E, snižuje poporodní krvácení, stimuluje stahy dělohy, ale raději pít až od 34. týdne těhotenství)
  • bylinné čaje - kontryhel, meduňka, třezalka (účinné při nespavosti)
  • špaldová káva či melta (pomáhají proti pálení žáhy, melta navíc čistí krev a je vhodná i při těhotenské cukrovce)
  • bezkofeinová káva (nejlépe s mlékem a poté vypít minimálně stejné množství vody)

Které nápoje se spíše nedoporučují?

Vyřadit ze svého pitného režimu by budoucí maminka spíše měla tekutiny s obsahem nepříznivých látek jako je kofein, alkohol, vysoký obsah sacharidů či přídatných látek (tzv. „éček“ a konzervantů;, pozor na benzoan sodný a umělá sladidla – aspartam a acesulfam K). Zvýšenou opatrnost je třeba věnovat některým bylinným čajům a s jejich konzumací je dobré se poradit s lékařem či lékárníkem.
Za spíše nevhodné tekutiny se považují:

  • nápoje s obsahem alkoholu (raději nepožívat; ty s nižším obsahem alkoholu jen výjimečně a v malém množství – víno (např. 1dcl/den), pivo (0,3l/den); rozhodně nepožívat ty s vyšším obsahem alkoholu – lihoviny)
  • káva (obsahuje kofein, který způsobuje plodu neklid a podráždění, proto ji pijte jen v omezeném množství v maximální dávce 1-2 šálky /den)
  • kolové nápoje, limonády, energetické nápoje (vysoký obsah cukrů a přídatných látek)
  • nápoje s obsahem chininu (např. tonik - obsažený chinin ve větších a častých dávkách může způsobit až potrat)
  • bylinné nápoje (jen v omezeném množství; například heřmánek, fenykl, zázvor, kopřiva a máta mají sice i příznivé účinky, ale negativně mohou působit na pálení žáhy, při problémech s ledvinami, při stazích dělohy a mohou způsobovat alergické reakce) – jejich užívání je tedy nutné zvážit a poradit se, v které fázi těhotenství je případně možné je požívat!
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Denní režim těhotné ženy v horkých letních dnech

Těhotná žena by měla více než kdy jindy přizpůsobit životosprávu letnímu počasí, především tomu nebývale teplému. Právě extrémně vysoké teploty těhotnou velmi zatěžují a ohrožují.

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie, jinak také pajizévky. Není snad ženy, která by se s nimi v těhotenství nesetkala. Ano, jsou vzácné případy, kterým se tyto nepříjemné kožní prasklinky vyhnuly.

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Nachlazení v těhotenství: Hrozba, či nikoliv?

Těhotným ženám kolikrát nezbývá, než aby se spokojily s přírodními produkty, homeopatiky nebo obyčejným paracetamolem. Rozhodně se v těhotenství nedoporučuje užívání nosních sprejů.

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Dopřejte si kvalitní spánek i v těhotenství

Potřeba spánku bývá v těhotenství opravdu vysoká. Je to dáno hormonálními změnami, které ovlivňují tělo i mysl. Únava je patrná především v prvním trimestru. Dopřejte si tedy, pokud je to jen trochu možné, odpočinek i kdykoliv přes den.