
Pitný režim v těhotenství: nezanedbávejte jej!
12. únor 2012Jaké množství tekutin je potřeba vypít v průběhu dne? Jakým nápojům je vhodné se vyhnout? Co alkohol, můžete si jej dovolit?
Obecně je možné říci, že potřeba tekutin je velmi individuální a závisí na několika dalších podmínkách. Správné je vypít v průběhu dne nejméně 1, 5 litru tekutin, v těhotenství je potřeba toto množství alespoň dodržet, či jej ještě navýšit.
Ovšem záleží také na tom, kolik vody naše tělo přijme z požitých potravin. Některá jídla obsahují totiž značné množství vody (ovoce, polévky, mléko, zelenina…), proto už následně nemusí naše tělo požít tolik tekutin ve formě nápojů.
Pitný režim: Co pít, kdy a proč?
Nejvhodnější je rozložit si pitný režim do menších dávek, které budeme popíjet celý den. Alespoň polovinu všech za den přijatých tekutin bychom měli vypít během dopoledních hodin. Zvláště v těhotenství v důsledku častých nevolností a zvracení je potřeba se k pití donutit a nečekat, až si tělo „řekne“. To je už je totiž obvykle pozdě a stav žízně značí počáteční dehydrataci organismu.
Právě v těhotenství je nezbytné pitný režim dodržovat, jelikož má nejen příznivý vliv na organismus maminky (pomáhá transportovat škodlivé látky z buněk a pomocí ledvin jej vyloučit z těla), ale hlavně pro plod. Správné množství tekutin totiž umožňuje lepší průtok placenty a navyšuje obsah plodové vody.
Za ideální teplotu nápoje se považuje cca 16 stupňů celsia. Nižší teploty se nedoporučují, neboť naopak zvyšují žíznivost. Pozornost věnujte i tomu, zda nápoj obsahuje CO2 (oxid uhličitý - tedy je sycen). Může totiž způsobovat zvracení.
Které nápoje jsou spíše příznivé?
V těhotenství by tělo obzvlášť nemělo být zbytečně zatěžováno dalšími nepříznivými látkami obsaženými v nápojích. Ke spíše prospěšným nápojům tedy můžeme přiřadit:
- pramenitá, kojenecká, či kvalitní „kohoutková“ voda (vše nejlépe bez bublinek)
- minerální voda (raději ale jen v omezeném množství po poradě s lékařem; obsahuje sice minerály, ale může zatížit ledviny a zvýšit krevní tlak)
- ovocná šťáva (neslazená)
- 100% džus (ale raději ředit vodou nejlépe v poměru 1:1, jinak může překyselit žaludek)
- brusinková šťáva (působí pozitivně proti časté těhotenské infekci močových cest)
- ovocný čaj (neslazený)
- “nečaj“ rooibos (na rozdíl od čajů neobsahuje tein a může se popíjet často a kdykoliv v průběhu dne)
- čaj černý a zelený (obsahuje tein („čajový“ kofein), tedy pít jej můžeme, ale raději v přiměřeném množství a prokládat jej vodou)
- bylinné čaje – maliník (obsahuje železo, vápník, vitamíny B, C, E, snižuje poporodní krvácení, stimuluje stahy dělohy, ale raději pít až od 34. týdne těhotenství)
- bylinné čaje - kontryhel, meduňka, třezalka (účinné při nespavosti)
- špaldová káva či melta (pomáhají proti pálení žáhy, melta navíc čistí krev a je vhodná i při těhotenské cukrovce)
- bezkofeinová káva (nejlépe s mlékem a poté vypít minimálně stejné množství vody)
Které nápoje se spíše nedoporučují?
Vyřadit ze svého pitného režimu by budoucí maminka
spíše měla tekutiny s obsahem nepříznivých látek jako je kofein,
alkohol, vysoký obsah sacharidů či přídatných látek (tzv. „éček“ a
konzervantů;, pozor na benzoan sodný a umělá sladidla – aspartam a
acesulfam K). Zvýšenou opatrnost je třeba
věnovat některým bylinným čajům a s
jejich konzumací je dobré se poradit s lékařem či lékárníkem.
Za
spíše nevhodné tekutiny se považují:
- nápoje s obsahem alkoholu (raději nepožívat; ty s nižším obsahem alkoholu jen výjimečně a v malém množství – víno (např. 1dcl/den), pivo (0,3l/den); rozhodně nepožívat ty s vyšším obsahem alkoholu – lihoviny)
- káva (obsahuje kofein, který způsobuje plodu neklid a podráždění, proto ji pijte jen v omezeném množství v maximální dávce 1-2 šálky /den)
- kolové nápoje, limonády, energetické nápoje (vysoký obsah cukrů a přídatných látek)
- nápoje s obsahem chininu (např. tonik - obsažený chinin ve větších a častých dávkách může způsobit až potrat)
- bylinné nápoje (jen v omezeném množství; například heřmánek, fenykl, zázvor, kopřiva a máta mají sice i příznivé účinky, ale negativně mohou působit na pálení žáhy, při problémech s ledvinami, při stazích dělohy a mohou způsobovat alergické reakce) – jejich užívání je tedy nutné zvážit a poradit se, v které fázi těhotenství je případně možné je požívat!
Hodnocení
Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 9x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints