verze pro tisk

Kdy oznámit těhotenství v práci

3. duben 2015

Konečně jste těhotná! Prvotní radost brzy vystřídají různé obavy. Jednou z nich je také otázka, kdy říci o svém těhotenství svému okolí a zejména zaměstnavateli. První tři měsíce jsou všeobecně rizikové a nikdy nelze předem určit, co se může stát. Je tedy zcela přirozené, že většina žena svůj stav tají minimálně do konce prvního trimestru.


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Zákon stojí na vaší straně

V ě těhotenství a v průběhu pracovního poměru je na tom těhotná žena dobře, neboť ji zákon poskytuje dostatečnou ochranu. Jak je tomu však v problematice oznámení těhotenství svému nadřízenému? Je totiž třeba vědět, že podle zákona těhotná zaměstnankyně nesmí vykonávat práce, které ohrožují ji nebo nenarozené dítě. Smí vykonávat pouze ty, ke kterým je dle lékařského posudku způsobilá.

Nadřízený by měl být diskrétní

Doporučujeme zaměstnavatele informovat o těhotenství co nejdříve, zejména pokud máte náročnou práci. Ideálně hned poté, co vám gynekolog těhotenství potvrdí a vystaví průkazku. Nadřízený by měl být diskrétní a o vašem stavu nikomu nevyprávět. Pokud vaše práce není riziková, můžete mu to říci na konci prvního trimestru, to je ovšem ta nejzazší doba. Nejde totiž pouze o vás, ale také zaměstnavatel musí mít dostatek času na to, aby za vás našel náhradu, a vy jste ji stihla ještě zaučit.

Zákon neurčuje, kdy je žena povinna zaměstnavateli o svém stavu říkat, je to tedy zjednodušeně řečeno pouze na vás. Ovšem, jak bylo výše psáno, je ve vašem zájmu i v zájmu vzájemných dobrých vztahů a loajalitě k zaměstnavateli ho o tom informovat včas. Ideálně tedy na konci třetího trimestru. V tomto období na vás ještě není bříško patrné, takže těhotenství poměrně snadno utajíte (pokud vám tedy není neustále špatně a neběháte každou půl hodinu na toaletu).

Časté návštěvy lékaře

S těhotenstvím souvisí mnoho změn. Jestliže bude vše v pořádku, patrně ještě více jak půl roku budete chodit do práce, nicméně už nebudete tak efektivní, jako dříve. To zkrátka v těhotenství nelze. Jednat budete chodit častěji k lékaři na pravidelné prohlídky (na to máte nárok v rámci pracovní doby s náhradou mzdy), nebudete už mít tolik energie a s rostoucím bříškem budou přicházet další neduhy. Navíc si už jako těhotná nemůžete dovolit chodit do práce nachlazené a nemoci přecházet. Žádné léky nemůžete užívat, tudíž vaše jediná šance na uzdravení je postel a horký čaj.

Výhody těhotné zaměstnankyně

Těhotná žena má řadu výhod. Důležité je, aby pracovala v bezpečných a vhodných podmínkách, které nijak neohrožují její těhotenství. Pokud tomu tak, zaměstnavatel má povinnost převést ji na jinou práci. Stejné je to v případě nočních směn, těhotná žena může pracovat na noční směně pouze tehdy, pokud s tím ona sama souhlasí. Zaměstnavatel nemůže těhotnou posílat na pracovní cestu, pokud s tím ona nesouhlasí, stejně tak ji nařizovat práci přes čas.

V těhotenství jste také chráněna proti výpovědi, kterou vám zaměstnavatel může dát jen ve zcela výjimečné situaci, a to pouze tehdy, pokud hrubě porušíte pracovní morálku. Jestliže lékař usoudí, že práce vašemu těhotenství neprospívá, najde jakýkoliv zdravotní problém, doporučí vám nastoupit na neschopenku a zaměstnavatel to musí respektovat.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte, že na to nejdůležitější jste možná úplně zapomněla. O co jde? Pro budoucí těhulku je podstatné, aby byla v psychické pohodě, neboť právě t…

Vše, co byste měla vědět o výpovědi v těhotenství?

Vše, co byste měla vědět o výpovědi v těhotenství?

V těhotenství jste pod ochrannou lhůtou, kdy vám nemůže zaměstnavatel jen tak „snadno“ dát výpověď. Je těhotná zaměstnankyně povinna oznámit těhotenství svému zaměstnavateli? A jak je to s výpovědí z vaší strany? Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.