verze pro tisk

Víte, jak v těhotenství vyřídit neschopenku? Poradíme vám!

16. únor 2015

V průběhu těhotenství se patrně každá těhotná žena dostane do situace, kdy bude muset řešit neschopenku. Většinou jde jen o běžnou pracovní neschopnost z důvodu krátkodobé nemoci. Ovšem někdy může nastat situace, která vám již neumožní návrat do práce. V takovém případě budete muset řešit poněkud delší pracovní neschopnost. Víte, jak na to? Co vše je k tomu potřeba zařídit, na co máte nárok a jaké jsou vaše povinnosti? Pojďme si toto téma důkladněji vysvětlit.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Co znamená pojem „rizikové těhotenství“?

S vyřízením dlouhodobé pracovní neschopnosti se setkáte, pokud váš ošetřující lékař pojme podezření, že byste měla zůstat raději v klidu doma, jinak by došlo k ohrožení vašeho zdraví i zdraví dítěte. Často se tak stává u těhotenství po umělém oplodnění, pokud žena nadměrně zvrací, otéká, u vysokého krevního tlaku, v případě, že hrozí předčasný porod, placenta je uložena jinak, než by měla nebo při podezření na vývojovou vadu miminka. Některé pracovní pozice nejsou vhodné pro těhotnou ženu (například práce ve zdravotnictví, fyzicky náročné práce). Zaměstnavatel by vám měl umožnit vhodnější pracovní místo, ale ne vždy tomu tak skutečně je.

První krok k vyřízení pracovní neschopnosti učiní váš ošetřující gynekolog. Neschopenka v těhotenství není nic výjimečného, nicméně je limitovaná vycházkami, které činí maximálně 6 hodin denně. Dodržování vycházek může hlídat nejprve zaměstnavatel, poté sociální správa. V případě nedodržení vám hrozí peněžitý postih.

Jak se vyplácí neschopenka v těhotenství?

První tři týdny pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Dle zákona žena pobírá náhradu mzdy až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti. Je třeba také vědět, že se proplácí pouze pracovní dny, nikoliv svátky a víkendy. Po třech týdnech už vyplácí částku úřad státní sociální správy, výplata se vypočítává z 60 % denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců před nástupem do pracovní neschopnosti. Na nemocenské je gravidní žena až do doby, kdy nastupuje na mateřskou dovolenou, což je 6 až 8 týdnů před termínem porodu.

V případě, že je těhotná žena zaměstnaná a nastoupí z důvodu rizikového těhotenství na neschopenku, musí si na příslušném úřadu (OSSZ) zjistit, zda bude mít poté nárok také na mateřskou. Je to z toho důvodu, že podmínkou je účast na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v průběhu posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou.

Těhotná žena, která pracuje jako OSVČ si musí nechat stanovit po dobu čerpání dávek odpovědného zástupce (v tuto dobu nesmí vykonávat výdělečnou činnost). Nezaměstnaná těhotná žena, která se nepodílela na nemocenském pojištění v zákonné lhůtě, nemá v době těhotenství ani po porodu nárok na dávky z nemocenského pojištění.

Jak tedy na to?

Pokud jste zaměstnaná, měla byste pravidelně jednou za měsíc dostat od svého gynekologa vyplněný formulář, který dokládá, že neschopnost pokračuje také v dalším měsíci. Tento lístek je třeba pravidelně zasílat svému zaměstnavateli, který jej dále zpracuje a na jehož základně vám bude vyplacena stanovená částka.

Je třeba také vědět, že na těhotnou ženu se vztahují stejné povinnosti, jako na ostatní lidi v pracovní neschopnosti. Doba vycházek je omezena na 6 hodin denně. Tuto dobu si můžete stanovit po dohodě s lékařem dle svého uvážení, buď v kuse, nebo si rozděleně, například tři hodiny dopoledne a tři odpoledne. Musíte nahlásit adresu, na které se budete po dobu neschopnosti zdržovat. Tuto adresu můžete změnit, ale e třeba to ohlásit ošetřujícímu lékaři.

A jak jste to měla v těhotenství vy? Byla jste na neschopence z nějakého důvodu, nebo jste chodila do práce až do mateřské dovolené?



Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Kdy oznámit těhotenství v práci

Kdy oznámit těhotenství v práci

Konečně jste těhotná! Prvotní radost brzy vystřídají různé obavy. Jednou z nich je také otázka, kdy říci o svém těhotenství svému okolí a zejména zaměstnavateli. První tři měsíce jsou všeobecně rizikové a nikdy nelze předem určit, co se může stát. Je tedy zcela přirozené, že většina žena svůj stav t…

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

5 rad, jak snížit nedostatek železa v těhotenství

5 rad, jak snížit nedostatek železa v těhotenství

Těhotenství představuje pro náš organismus zvýšenou zátěž. Stoupají nároky na určité druhy vitamínů, mezi které patří také železo. Jeho nedostatek může stát za zvýšenou únavou a také chudokrevností. Jak tedy snížit snadno a efektivně jeho nedostatek? Poradíme vám!

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

5 nejdůležitějších vitamínů, které brát v těhotenství

Právě jste zjistila, že jste těhotná. Radostnou zprávu brzy vystřídají obavy. Také si říkáte, „co bych měla dělat jinak, aby moje miminko dostalo to nejlepší“? Samozřejmě platí, že těhotenství není nemoc, ale jde o jiný stav, který klade důraz na změnu životního stylu a především větší přísun vitamí…