verze pro tisk

Předporodní kurz: zbytečnost, či nutnost?

27. únor 2012

Už jste nějaký ten měsíc těhotná. Napadlo vás, jak bude probíhat porod? Jak zvládnete péči o své malé děťátko? Bude se vám dařit jej kojit? A co vás čeká v období šestinedělí? To vše mohou zodpovědět předporodní kurzy.


Předporodní kurz: zbytečnost, či nutnost?Předporodní kurz: zbytečnost, či nutnost?

Určitě už jste pročítala spoustu nezbytné odborné literatury. Strávila jste možná hodiny a hodiny čtením různých článků a zaručených rad na internetu. Nebo jste vedla dlouhé dialogy se svou kamarádkou, už zkušenou maminkou. Ať tak či onak, další a hlavně vhodnou a smysluplnou variantou informovanosti mohou být stále oblíbenější předporodní kurzy.

Obzvláště první porod je v životě ženy přelomovou událostí. Je proto dobré, aby byla psychicky v pohodě. To s sebou zpravidla přináší i dobré zdraví a tak i správný vývin plodu. Velikým nepřítelem těhotné maminky je strach. A předporodní kurz může být jednou z variant, kde načerpáte důležité informace a tím se pravděpodobně zbavíte tohoto nepříjemného pocitu a získáte větší jistotu.

Kdo kurzy vede, kde a kdy probíhají?

Předporodních kurzů je velké množství a není neobvyklé, že každé větší či menší město tuto možnost nabízí. Jsou součástí buď porodnice či figurují jako samostatný subjekt. Vedou je výhradně vyškolení zdravotničtí pracovníci, tedy v tomto případě porodní asistentky (obvykle velmi zkušené).

O tom, kde takové kurzy probíhají, vám jistě rád poví váš osobní lékař-gynekolog, nebo se poptejte svých kamarádek-maminek, posloužit může i internet.

Kurz samotný obsahuje zpravidla 5 lekcí, z nichž každá trvá přibližně 2 hodiny. To je naprosté minimum. Je rozdělen do dvou částí, praktické a teoretické. Docházet na ně můžete kdykoliv v průběhu těhotenství, ale obvyklé je začít s nimi až v posledním trimestru těhotenství, nejlépe 2 měsíce před plánovaným datem porodu.

Kdo se jich účastní a jaký mají průběh?

Tohoto kurzu se může zúčastnit jak sama maminka, tak s sebou může přivést i partnera či jinou jí blízkou osobu (nezřídka dobrou kamarádku nebo vlastní maminku).

Teoretická část obsahuje přípravu z pohledu medicínského, vysvětlení různých zákroků, pojmů, kterým by maminka zřejmě příliš neporozuměla a takto se jí dostane patřičného vysvětlení.

Praktická, která zpravidla následuje po té teoretické, probíhá formou ukázek. Vše se zkouší na umělé panence. Nacvičuje a osvojuje se koupání, chování a přebalování miminka.

Obvykle je celý kurz rozdělen na několik částí, zpravidla na tři hlavní:

  1. část – porod (předporodní příprava, co si vzít s sebou, jak pozná maminka kontrakce a kdy jet do porodnice, jednotlivé doby porodní, nacvičuje se i správné dýchání, hygiena, přítomnost otce u porodu)
  2. část – šestinedělí a péče o duševní zdraví (hormonální změny, vyrovnání se s novou situací v porodnici i po příchodu domů, vliv na rodinné vztahy, jak příchod vnímá sourozenec)
  3. část – péče o novorozence v nemocničním i domácím prostředí (ošetřování a kojení novorozence)

Co dalšího je součástí kurzu?

Příjemnou a jistou bonusovou fází jsou i rozličné těhotenské cviky, kde se procvičují a zpevňují svaly potřebné pro samotný porod, tedy oblast bederní, křížová a pánevní. Tyto pohyby se provozují zejména formou kalanetiky, jógy či plavání přizpůsobených potřebám těhotné maminky. Některé kurzy nabízejí i uvolňující masáže vedené vyškolenými odborníky a opět s ohledem na „jiný stav“ ženy.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Předporodní kurz: nutnost, nebo zbytečnost?

Předporodní kurz: nutnost, nebo zbytečnost?

Určitě už jste pročítala spoustu nezbytné odborné literatury. Strávila jste možná hodiny a hodiny čtením různých článků a zaručených rad na internetu. Nebo jste se vedla dlouhé dialogy se svou kamarádkou, už zkušenou maminkou. Ať tak či onak, další a hlavně vhodnou a smysluplnou variantou informovan…

Pro nošení dětí mohou maminky používat praktické šátky

Už během těhotenství, kdy se o budoucí maminky stará gynekolog a ženy se teprve připravují na narození svého potomka, je dobré dopředu řešit některé věci, jež přijdou na řadu až po porodu. Jednou z nich je také způsob, jakým budou maminky nosit či vozit své děcko. Při procházkách s miminkem budete…

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Už to máte za pár? Nebo jste teprve v polovině těhotenství, ale zjišťujete už, co před porodem mít připraveno? Tipů a rad je určitě mnoho. Pokusme se tedy alespoň některé z nich probrat. Miminko se může narodit i o dost dřív, tak je lépe být připravená. Snad vám tyto rady o něco ulehčí dobu před por…

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Připravte se na porod bez bolestí a starostí

Porod je pro ženské tělo velkou zátěží. Jak se připravit na porod, aby vše probíhalo klidně a bez zbytečného strachování? Žena by neměla jít k porodu nepřipravená, a to ani v případě, když se jedná o druhý a další porod. Je důležité se připravit především psychicky.