verze pro tisk

Vícečetné těhotenství

26. červenec 2012

Očekáváte příchod dvojčátek? Máte strach, zda díky dvěma potomkům budete rodit spontánně, nebo vás čeká císařský řez? Jak vlastně k vícečetnému těhotenství dochází?


Vícečetné těhotenstvíVícečetné těhotenství

Vícečetné těhotenství je obvykle brzy odhalitelné pomocí ultrazvukového vyšetření. Je slyšitelných hned více srdečních ozev. Umístění více vajíček v děloze je různé. Velmi záleží na tom, zda očekáváte jedno či dvojvaječná dvojčátka.

Každopádně průběh těhotenství a prováděná vyšetření jsou prakticky shodná jako u těhotných maminek s jedním potomkem. Kontrolují se stejné parametry, tedy vývoj končetin a různé tělní výrůstky. Hlídá se i průběžný váhový přírůstek plodů.

Jak vzniká vícečetné těhotenství?

Takový stav může nastat fyziologicky. Jedno vajíčko bude oplodněno jednou spermií, ale v průběhu dalšího dělení se oddělí, vzniknou dvě buňky a z každé se vytvoří plod. Z takového průběhu se rodí jednovaječná dvojčata. Miminka narozená po takovém oplodnění jsou pouze stejného pohlaví.

V případě, že se uvolní dvě a více vajíček, může být pak každé z nich oplodněno spermií. Poté se všechny mohou uhnízdit v děloze a vyvíjí se. Tím vzniknou dvojvaječné a vícevaječné zárodky. Miminka narozená jako dvoj či vícevaječná nemohou být stejného pohlaví.

Pravděpodobnost vícečetného těhotenství je v české populaci přibližně 1:80 na každé těhotenství. Větší pravděpodobnost přináší umělé oplodnění, kdy je do dělohy implantováno více oplodněných vajíček.

Siamská dvojčata – genetická rarita

Je to závažný stav a může být často důvodem k přerušení těhotenství. Takové plody jsou totiž k sobě přirostlé určitou částí. Tímto srůstem obvykle sdílí oba plody i část krevního oběhu či funkci některého orgánu. Jejich oddělení po porodu, pokud přežijí, je možné, ale záleží na závažnosti stavu.

K takovému těhotenství dochází tím, že vajíčko se sice zpočátku normálně rýhuje, ale při rozdělování se zcela neoddělí a obě části rostou samostatně jako jednovaječná dvojčata.

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

5 rad, jak na sex v těhotenství

5 rad, jak na sex v těhotenství

Přemýšlíte o tom, zda se v těhotenství sexu raději vzdát pro „bezpečí“ dítěte, nebo si tuto radost není třeba odepírat? Je vůbec sex v těhotenství bezpečný, jaká jsou rizika? To jsou jedny z mnoha otázek, které si těhotné ženy kladou. Poradíme vám, jak si sex v těhotenství užít, a kdy je vhodné se j…

Těhotenství a výživa

Těhotenství a výživa

Složení stravy těhotné maminky je velmi důležité. Bez kvalitní, pestré a vyvážené stravy nemá miminko příliš velkou možnost se správně vyvíjet a dostatečně růst.

Co si obléct v těhotenství?

Co si obléct v těhotenství?

Ať už vybíráte obuv, či letní šaty pro těhotné, mějte na paměti, že důležité je především pohodlí. Základem by rozhodně měly být prodyšné a pokud možno přírodní materiály (bavlna, vlna, hedvábí).

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie v těhotenství: jak na ně?

Strie, jinak také pajizévky. Není snad ženy, která by se s nimi v těhotenství nesetkala. Ano, jsou vzácné případy, kterým se tyto nepříjemné kožní prasklinky vyhnuly.