verze pro tisk

Vliv alergie na těhotenství

20. červenec 2012

Jste těhotná a trpíte nějakou formou alergie? Obáváte se o správný vývoj plodu? Hrozí riziko vzniku alergie i vašemu potomkovi?


Vliv alergie na těhotenstvíVliv alergie na těhotenství

Co je vlastně alergie? Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na nějaký podnět, tedy alergen. Látku, která spustí alergickou reakci. Může být různé intenzity. U někoho se obejde jen kýcháním, u druhého způsobí vážné komplikace. A v těhotenství obzvlášť.

Riziko pro plod?

V posledních několika letech je zaznamenán nárůst různých typů alergií či astmatu. Přibližně polovina obyvatel ČR má předpoklady pro vznik alergií a kdykoliv v průběhu života se u nich může projevit. Stejně tak je tu riziko, že tyto predispozice mohou přenést i na své případné potomky.

Placenta je totiž doslova jako houba. Přes její bariéru se mohou dostat protilátky stvořené právě proti látce, která vyvolává alergii u matky. Plod se proti této látce senzibilizuje a tím je po narození taktéž alergikem, a to až s 50% pravděpodobností.

Pokud jsou oba rodiče alergici a alergenem je pro ně stejná látka, zvyšuje se riziko projevu alergie u potomka až na 70%. Větším rizikem pro plod je, pokud trpí alergií či astmatem matka než otec, ale rozdíl není příliš veliký.

Dodržujte několik zásad

Mnohým těhotným ženám se v těhotenství projevy alergické reakce změní. Některým se zhorší, jiným naopak zlepší, a tak to obvykle trvá i po porodu samotném.

V době plánování těhotenství či alespoň co nejdříve po otěhotnění je dobré vyhledat alergologa a poradit se s ním. Přinejmenším na vhodném způsobu léčby. Určité léky na potlačení alergických projevů není vhodné v těhotenství užívat, jelikož můžou negativně působit na plod samotný, a to zvlášť v rané fázi vývoje.

Alergie či astma však nejsou ovlivněny pouze geneticky, ale i jinými vlivy, například zhoršeným životním prostředím či návykovými látkami. Vyvarujte se proto těmto vnějším vlivům a řiďte se několika dobrými radami.

  • vyhýbejte se prostředí, kde je vysoký výskyt prachu, pylu, smogu a různých splodin
  • v bytě často větrejte a udržujte teplotu kolem 20-23 stupňů
  • trpíte-li alergií na zvířecí srst, vyvarujte se kontaktu s domácími mazlíčky
  • do oken si pořiďte protipylové sítě
  • omezte nebo naprosto vylučte z běžného života kouření; látky obsažené v kouři mají úzký vztah ke vzniku alergií a astmatu a u potomků matek kuřaček je riziko mnohem vyšší
  • dodržujte pestrou a vyváženou stravu a v případě potravinové alergie se danému druhu produktu vyhýbejte; případné chybějící vitamíny doplňujte výživovými doplňky, ale pozor na převitamínování.
Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Monika Tůmová

Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Má strava ženy vliv na pohlaví miminka?

Má strava ženy vliv na pohlaví miminka?

Možná jsou to jen babské rady, které můžeme brát s rezervou. Avšak několik studií se snažilo prokázat, že strava, kterou před těhotenstvím žena přijímá, může mít vliv na pohlaví jejího miminka.

Bezproblémové kojení: Několik tipů, jak na to

Bezproblémové kojení: Několik tipů, jak na to

Ačkoliv neplatí žádné zákazy co se týče složení stravy, přesto by měla kojící maminka dbát na to, aby její strava byla kvalitní a vyvážená. Tím dodá energii a dostatek živin nejen sobě, ale právě i svému kojenému miminku.

Těhotenství a hygiena

Těhotenství a hygiena

V těhotenství je obecně zvýšená sekrece jak mazových, tak potních žláz. To vás nutí k pravidelnému sprchování. A je vůbec sprchování lepší variantou, nebo byste měla dát přednost lázni?

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Bylinky v těhotenství? Opatrně!

Odpověď na otázku, zda a jak až moc jsou bylinky zdraví prospěšné, nebo těhotné ženě a vyvíjejícímu se plodu naopak škodí, není lehké najít. Obecně je ale možné říci, že s bylinkami je to tak trochu jako s léky.