
Vliv alergie na těhotenství
20. červenec 2012Jste těhotná a trpíte nějakou formou alergie? Obáváte se o správný vývoj plodu? Hrozí riziko vzniku alergie i vašemu potomkovi?
Co je vlastně alergie? Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na nějaký podnět, tedy alergen. Látku, která spustí alergickou reakci. Může být různé intenzity. U někoho se obejde jen kýcháním, u druhého způsobí vážné komplikace. A v těhotenství obzvlášť.
Riziko pro plod?
V posledních několika letech je zaznamenán nárůst různých typů alergií či astmatu. Přibližně polovina obyvatel ČR má předpoklady pro vznik alergií a kdykoliv v průběhu života se u nich může projevit. Stejně tak je tu riziko, že tyto predispozice mohou přenést i na své případné potomky.
Placenta je totiž doslova jako houba. Přes její bariéru se mohou dostat protilátky stvořené právě proti látce, která vyvolává alergii u matky. Plod se proti této látce senzibilizuje a tím je po narození taktéž alergikem, a to až s 50% pravděpodobností.
Pokud jsou oba rodiče alergici a alergenem je pro ně stejná látka, zvyšuje se riziko projevu alergie u potomka až na 70%. Větším rizikem pro plod je, pokud trpí alergií či astmatem matka než otec, ale rozdíl není příliš veliký.
Dodržujte několik zásad
Mnohým těhotným ženám se v těhotenství projevy alergické reakce změní. Některým se zhorší, jiným naopak zlepší, a tak to obvykle trvá i po porodu samotném.
V době plánování těhotenství či alespoň co nejdříve po otěhotnění je dobré vyhledat alergologa a poradit se s ním. Přinejmenším na vhodném způsobu léčby. Určité léky na potlačení alergických projevů není vhodné v těhotenství užívat, jelikož můžou negativně působit na plod samotný, a to zvlášť v rané fázi vývoje.
Alergie či astma však nejsou ovlivněny pouze geneticky, ale i jinými vlivy, například zhoršeným životním prostředím či návykovými látkami. Vyvarujte se proto těmto vnějším vlivům a řiďte se několika dobrými radami.
- vyhýbejte se prostředí, kde je vysoký výskyt prachu, pylu, smogu a různých splodin
- v bytě často větrejte a udržujte teplotu kolem 20-23 stupňů
- trpíte-li alergií na zvířecí srst, vyvarujte se kontaktu s domácími mazlíčky
- do oken si pořiďte protipylové sítě
- omezte nebo naprosto vylučte z běžného života kouření; látky obsažené v kouři mají úzký vztah ke vzniku alergií a astmatu a u potomků matek kuřaček je riziko mnohem vyšší
- dodržujte pestrou a vyváženou stravu a v případě potravinové alergie se danému druhu produktu vyhýbejte; případné chybějící vitamíny doplňujte výživovými doplňky, ale pozor na převitamínování.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Monika Tůmová
Momentálně jsem především maminka na rodičovské dovolené se dvěma chlapečky a třetí je na cestě... Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints