verze pro tisk

5 tipů, jak si poradit s hemeroidy v těhotenství

10. březen 2015

Hemoroidy potrápí čas od času každého z nás. Bohužel mají tendenci přijít v tu nejméně vhodnou dobu. Velmi často se objevují zejména v těhotenství nebo po porodu. V tomto období je o něco obtížnější s nimi účinně bojovat, protože těhotná a kojící žena nemůže užívat většinu volně dostupných prostředků, které slouží právě k úlevě od hemeroidů. Nedoporučuje se také podstupovat v tomto období žádné operativní zákroky. Ale nebojte se, máme pro vás tipy, jak s hemeroidy účinně bojovat zcela přírodními prostředky.


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Co jsou to hemeroidy

Co si vlastně pod tímto pojmem představit? Hemoroidy se objevují v oblasti konečníku. Abychom byli ještě přesnější, v posledních 2 až 3 centimetrech tlustého střeva. V této části střeva se nachází mnoho cév, které vytváří polštářkové útvary. Běžně jsou v klidném stavu, ovšem může se stát, že se tyto polštářky začnou zvětšovat. Typickými projevy je krvácení z konečníku (krev je světle červená) a také bolest, zejména při vyprazdňování. Hemeroidy se vyskytují poměrně často a lze dokonce říci, že se s nimi za svůj život setká prakticky každý. Nejčastěji trápí lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a především ženy v těhotenství. Jak s nimi tedy v těhotenství zatočit?

Prokrvení postižené oblasti

Jistou úlevu mohou přinést střídavé teplé a studené sedací koupele. Velice vhodná je směs z dubové kúry. Tu lze pořídit volně v lékárně nebo v drogerii. Dle návodu vylouhujete kúru ve vařící vodě, necháte lehce vychladnout a sednete si do této koupele alespoň na deset minut. Je vhodné je dělat pravidelně. Dubovou kúru můžete pořídit také ve formě gelu. Tam je jednodušší aplikace, lékaři však říkají, že sedací koupele pomohou víc. Při velkých bolestech můžete zkusit postiženou oblast ledovat.

Změkčení stolice

Velkou bolest zažívají ženy zejména při vyprazdňování, paradoxně tak může dojít k zácpě a krvácení z konečníku ještě zesílí. Je tedy vhodné konzumovat stravu bohatou na vlákninu, která stolici změkčí. V těhotenství můžete zvolit takzvané Psyllium, což je vláknina, kterou lze přidat do jogurtu nebo do pití. Má velmi příznivé účinky na zažívací trakt. Navíc nemá žádnou chuť, tak se nemusíte obávat nepříjemné „pachuti“.

Hodně pohybu

Důležitý je pohyb. Hemeroidy se objevují zejména u lidí, kteří se příliš nehýbou. Těhotné ženy, zejména ke konci těhotenství, nejsou tolik pohyblivé. Přesto je vhodné každý den zajít na malou procházku, cvičit doma na míči a být alespoň v rámci možností aktivní.

Hodně pijte

Dalším důležitým faktorem, který má vliv na vznik hemeroidů je příjem tekutin.

Dodržujte hygienu

Samozřejmostí je zvýšená hygiena v oblasti konečníku. Po stolici je vhodné konečník omýt vodou, nepoužívat parfemovaná mýdla ani vlhčené ubrousky. Kupujte si jemný toaletní papír, nejlépe trojvrstvý. Noste prodyšné bavlněné prádlo, aby postižené místo mohlo dostatečně dýchat.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Co přichystat před porodem? Podívejte se na našich 14 tipů

Už to máte za pár? Nebo jste teprve v polovině těhotenství, ale zjišťujete už, co před porodem mít připraveno? Tipů a rad je určitě mnoho. Pokusme se tedy alespoň některé z nich probrat. Miminko se může narodit i o dost dřív, tak je lépe být připravená. Snad vám tyto rady o něco ulehčí dobu před por…

5 tipů, jak na cvičení po porodu

5 tipů, jak na cvičení po porodu

Těhotenství a porod má vliv na změnu vašich tělesných proporcí. Jenže jak se dostat po porodu zpátky do kondice? Poradíme vám pár jednoduchých, ale velice účinných cviků, které vám s tím pomohou. Cvičení vám pomůže po fyzické, ale také po psychické stránce. Udělejte si pár minut denně čas sama na se…

Bezproblémové kojení: Několik tipů, jak na to

Bezproblémové kojení: Několik tipů, jak na to

Ačkoliv neplatí žádné zákazy co se týče složení stravy, přesto by měla kojící maminka dbát na to, aby její strava byla kvalitní a vyvážená. Tím dodá energii a dostatek živin nejen sobě, ale právě i svému kojenému miminku.

Těhotenské kalhoty: Několik tipů, než je koupíte

Těhotenské kalhoty: Několik tipů, než je koupíte

Dnešní trh s těhotenskou módou je opravdu široký. Kde jsou ty časy, kdy se budoucí maminky oblékaly do nevzhledných šatů. V současnosti seženete těhotenské oblečení z rozličných materiálů, pestrých barev a všemožných střihů.