
5 tipů, jak si poradit s hemeroidy v těhotenství
10. březen 2015Hemoroidy potrápí čas od času každého z nás. Bohužel mají tendenci přijít v tu nejméně vhodnou dobu. Velmi často se objevují zejména v těhotenství nebo po porodu. V tomto období je o něco obtížnější s nimi účinně bojovat, protože těhotná a kojící žena nemůže užívat většinu volně dostupných prostředků, které slouží právě k úlevě od hemeroidů. Nedoporučuje se také podstupovat v tomto období žádné operativní zákroky. Ale nebojte se, máme pro vás tipy, jak s hemeroidy účinně bojovat zcela přírodními prostředky.
Co jsou to hemeroidy
Co si vlastně pod tímto pojmem představit? Hemoroidy se objevují v oblasti konečníku. Abychom byli ještě přesnější, v posledních 2 až 3 centimetrech tlustého střeva. V této části střeva se nachází mnoho cév, které vytváří polštářkové útvary. Běžně jsou v klidném stavu, ovšem může se stát, že se tyto polštářky začnou zvětšovat. Typickými projevy je krvácení z konečníku (krev je světle červená) a také bolest, zejména při vyprazdňování. Hemeroidy se vyskytují poměrně často a lze dokonce říci, že se s nimi za svůj život setká prakticky každý. Nejčastěji trápí lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a především ženy v těhotenství. Jak s nimi tedy v těhotenství zatočit?
Prokrvení postižené oblasti
Jistou úlevu mohou přinést střídavé teplé a studené sedací koupele. Velice vhodná je směs z dubové kúry. Tu lze pořídit volně v lékárně nebo v drogerii. Dle návodu vylouhujete kúru ve vařící vodě, necháte lehce vychladnout a sednete si do této koupele alespoň na deset minut. Je vhodné je dělat pravidelně. Dubovou kúru můžete pořídit také ve formě gelu. Tam je jednodušší aplikace, lékaři však říkají, že sedací koupele pomohou víc. Při velkých bolestech můžete zkusit postiženou oblast ledovat.
Změkčení stolice
Velkou bolest zažívají ženy zejména při vyprazdňování, paradoxně tak může dojít k zácpě a krvácení z konečníku ještě zesílí. Je tedy vhodné konzumovat stravu bohatou na vlákninu, která stolici změkčí. V těhotenství můžete zvolit takzvané Psyllium, což je vláknina, kterou lze přidat do jogurtu nebo do pití. Má velmi příznivé účinky na zažívací trakt. Navíc nemá žádnou chuť, tak se nemusíte obávat nepříjemné „pachuti“.
Hodně pohybu
Důležitý je pohyb. Hemeroidy se objevují zejména u lidí, kteří se příliš nehýbou. Těhotné ženy, zejména ke konci těhotenství, nejsou tolik pohyblivé. Přesto je vhodné každý den zajít na malou procházku, cvičit doma na míči a být alespoň v rámci možností aktivní.
Hodně pijte
Dalším důležitým faktorem, který má vliv na vznik hemeroidů je příjem tekutin.
Dodržujte hygienu
Samozřejmostí je zvýšená hygiena v oblasti konečníku. Po stolici je vhodné konečník omýt vodou, nepoužívat parfemovaná mýdla ani vlhčené ubrousky. Kupujte si jemný toaletní papír, nejlépe trojvrstvý. Noste prodyšné bavlněné prádlo, aby postižené místo mohlo dostatečně dýchat.
Hodnocení
Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Martina Richterová
Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.
[Nahoru ↑]
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
12 týden těhotenství 13 týden těhotenství 38. týden těhotenství 39. týden těhotenství 41 tyden tehotenstvi 41. týden těhotenství 41.týden těhotenství 7 týden těhotenství foto 8 týden těhotenství foto 9 týden těhotenství foto co jíst v těhotenství co na prdíky u novorozenců fáze těhotenství hlenová zátka foto houby v těhotenství kdy probíhá nidace luteální fáze mateřská dovolená 2012 nidace příznaky nidace příznaky nidace příznaky těhotenství v prvních dnech samovolný potrat na začátku těhotenství těhotenské cviky těhotenství den po dni těhotenství týden po týdnu foto ultrazvuk těhotenství týden po týdnu foto těhotenství týden po týdnu vývoj embrya den po dniHints