verze pro tisk

Je sauna v těhotenství vhodná? Známe odpověď!

7. březen 2015

Také už jste alergická na větu: „těhotenství není nemoc“? Na jednu stranu je to samozřejmě pravda, ovšem téměř denně se musíme rozhodovat, zda činnosti, které pro nás dříve byly běžné, nemohou v těhotenství vadit. Patří sem také oblíbená sauna, kterou lékaři i odborníci považují za nesmírně zdravou. Navíc má na naše tělo také velice relaxační účinky. Jenže, jak je tomu v těhotenství? Stojíte mezi rozhodnutím, zda jít do sauny i s bříškem, nebo se jí raději vzdát? Ačkoliv jde o poměrně kontroverzní téma, na které neexistuje jednoznačná odpověď, zkusíme vám ji dát!


Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Jak vlastně sauna funguje?

Návštěva sauny se stala v současné době módním trendem, ovšem mnozí ji považují také za zdravý životní styl. Pod pojmem sauna si obvykle představíme malý roubený domeček, ve kterém se nachází dřevěné kabiny, které jsou vyhřáté minimálně na 60 stupňů Celsia.

Zároveň se v nich nachází suchý vzduch, který vám zaručí, že se pořádně zapotíte. Součástí sauny je také bazén, do kterého se poté půjdete zchladit a osvěžit. Odborníci saunu doporučují, neboť jde o jedinečnou možnost relaxace, ale také zvýšení obranyschopnosti organismu a očištění od škodlivých látek.

Otázkou však zůstává, zda je tento způsob relaxace vhodný také pro těhotnou ženu? Většina lékařů se shoduje, že saunu je lepší vynechat zejména v prvním trimestru těhotenství. Vysoké teploty mohou způsobit pokles krevního tlaku a hrozí kolaps a vyčerpání organismu. Může také dojít k omezení krevního zásobení plodu, což je velice nebezpečné a v krajním případě byste mohla potratit.

„Závislost na sauně“

V případě, že jste byla dříve na saunu zvyklá a navštěvovala ji pravidelně, můžete pokračovat také v těhotenství. Je však třeba dodržovat určitá pravidla a být maximálně opatrná. V prvním trimestru saunu raději vynechejte úplně, protože v tomto období nejsou vysoké teploty pro plod zcela bezpečné.

Stejně jako sauna, se nedoporučuje ani solárium a horká vana. V prvním trimestru dochází k obrovskému vývoji plodu, kterému se v průběhu třech měsíců vyvíjí většina životních orgánů. Dítě je tedy velice citlivé na vnější projevy. Jakmile dojde ke zvýšení teploty u těhotné ženy nad 38,5 stupně celsia, může dojít ke komplikacím. Někteří lékaři saunu a horkou vanu nedoporučují po celé těhotenství.

Zvažte rizika

Pokud chcete chodit do sauny v těhotenství, postupujte následovně. Nejprve vše proberte pro se svým lékařem, který by vám měl poradit s ohledem na váš zdravotní stav. Pokud máte v těhotenství jakékoliv komplikace, předčasné stahy, nízký či naopak vysoký krevní tlak, jste astmatička nebo máte jiné problémy, sauně se rozhodně vyhýbejte.

Do sauny mohou těhotné pouze tehdy, pokud jsou naprosto zdravé a není sebemenší důvod, který by naznačoval komplikace. I tak je třeba dbát důsledných opatření. Buďte v sauně jen tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Nezapomínejte hodně pít a také dodržujte zvýšená hygienická opatření. To znamená, noste si s sebou vlastní ručník i sandály.

Co tedy říci závěrem? Shrneme to asi takto. Pokud jste na saunu zvyklá a vaše gravidita probíhá bez komplikací, ve druhém a třetím trimestru můžete saunu navštěvovat po konzultaci s lékařem a dodržování zvýšených bezpečnostních pravidel.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství?

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství?

V těhotenství bychom si měly dávat pozor na všechno, co konzumujeme. Samozřejmě zde platí, že nic se nemá přehánět, ale přesto je vždy lepší se předem informovat o tom, které potraviny jsou v těhotenství rizikové, a které lze bez obav užívat. Podobné je to také s čaji. Možná si kladete otázku, jak j…

Je jízda na kole v těhotenství bezpečná?

Je jízda na kole v těhotenství bezpečná?

Těhotenství je období, ve kterém je třeba na sebe dávat obzvlášť velký pozor. Nabízí se mnoho otázek, které se týkají také zcela běžných sportovních aktivit. Je bezpečné v těhotenství jezdit na kole? Jde o další poměrně kontroverzní téma, na které vám nikdo nedá jasnou odpověď. Důležitou roli hraje …

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor v těhotenství - pomůže, nebo uškodí?

Zázvor má širokospektré využití, a to včetně těhotenství. Pomáhá při nevolnostech, posiluje imunitu, působí antibakteriálně a také spaluje tuky. Jeho pozitivní účinky na náš organismus jsou skutečně jedinečné. Zázvor oceníte zejména v těhotenství, kdy je třeba vyvarovat se lékům. Proč se tedy nezamě…

Jak vybírat podprsenku pro období těhotenství a kojení

Jak vybírat podprsenku pro období těhotenství a kojení

V období těhotenství je pro ženy velmi důležité nosit podprsenky. Měly by je nosit i v případě, že jinak na ně nejsou příliš zvyklé. Nošení dámské podprsenky během těhotenství je totiž důležité k tomu, aby prsa zůstala neustále zpevněná a i po porodu měla dobrý vzhled. Během těhotenství totiž prsa n…