verze pro tisk

Může být bolest v podbřišku v těhotenství nebezpečná?

11. únor 2015

Bohužel vás nepotěším, na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Čekáte právě své první miminko? Pak vás jistě překvapí mnoho věcí, které jsou najednou jinak. Bolest v podbřišku může být jednou z nich. V těhotenství se s ní patrně setká každá žena, a hodně záleží také na dalších okolnostech. Kdy se bolest objevuje a v jaké intenzitě? Je pravda, že těhotenství není nemoc a každé „píchnutí“ není třeba řešit, na druhou stranu se může jednat také o vážnější problém. Jak se v tom tedy vyznat?


zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Kdy je bolest v podbřišku běžná?

Nejčastěji se píchání v podbřišku objevuje na počátku těhotenství. Připomíná menstruační bolest, která může být o něco intenzivnější. Můžete pociťovat píchání nebo až křečovitou bolest na stranách v podbřišku. Souvisí to s růstem dělohy, které se více prokrvuje, a také se roztahují děložní vazy. Většinou se objevuje spíše u prvorodiček, které ji o to více vnímají. Obecně platí, pokud nešpiníte, nebo dokonce nekrvácíte a bolest je vždy jen krátkodobá a únosná, obvykle se o nic zvláštního nejedná.

Píchání a tlak v podbřišku se může objevovat v průběhu celého prvního trimestru. V této době dochází v děloze k největším změnám, plod se velmi intenzívně vyvíjí a vaše tělo se stále vyrovnává s „jiným stavem“.

Kdy je důvod k obavám?

Něco jiného je, když jsou bolesti v podbřišku velmi intenzivní, doprovázené krvácením nebo špiněním. V takovém případě je vhodné ihned navštívit lékaře, který zkontroluje plod ultrazvukem a vyloučí potrat nebo mimoděložní těhotenství. Právě mimoděložní těhotenství je největším strašákem každé těhotné ženy.

V případě, že se jedná o mimoděložní graviditu (plod není uložen v děloze, ale nejčastěji ve vejcovodu), je nutná okamžitá hospitalizace. Stejně tak, jestliže není srdeční akce plodu, nebo se jedná o počínající potrat.

Ne vždy však krvácení a křeče v podbřišku musí znamenat vážný stav, často může jít například o hematom. Ženě je doporučen klidový režim a hormonální podpora těhotenství.

Bolesti v podbřišku ve vyšší fázi těhotenství

S rostoucí dělohou se přidávají další neduhy, mezi kterými se může objevit také drobné píchání v podbřišku. Většinou není důvod k obavám, nicméně se může stát, že bolest je hodně intenzívní, v takové případě na ni raději vždy upozorněte svého ošetřujícího lékaře.

Bolesti totiž mohou také značit život ohrožující stav vás i dítěte. Naštěstí je to jen v ojedinělých případech, je však lepší nic nepodcenit. Jedním z těchto vážných stavů může být předčasné odloučení lůžka. To znamená, že dochází k narušení cév, které se nachází mezi děložní stěnou a placentou. V důsledku toho se vytvoří krevní výron, který omezuje funkčnost placenty. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zejména v posledním trimestru se bolest objevuje v podobě takzvaných „poslíčků“, neboli předporodních stahů, kdy se děloha připravuje postupně na porod.

Buďte opatrná, ale nepozorujte se příliš

Co říci závěrem, jistě víte, že těhotenství není nemoc, ale jde o období, kdy by žena na sebe měla být více opatrná. Těhotenství s sebou přináší mnoho neduhů, které jsou běžné. Pro prvorodičku je však těžké poznat, co je v pořádku, a kdy se může jednat o problém. Určitě si vzpomenete na mnoho situací, kdy jste přemýšlela, zda navštívit lékaře, nebo zkusit „počkat“.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3.36 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze a je maminkou čtyřletého syna. Aktivně se věnuje redaktorské činnosti, pravidelně přispívá do e-magazínů. Zajímá se o módu, rodičovství a zdravý životní styl. Sleduje nové trendy, o které by se ráda podělila se čtenáři.

Reklama

[Nahoru ↑]

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Bolest při ovulaci: je to normální?

Bolest při ovulaci: je to normální?

Přepadla vás najednou v polovině menstruačního cyklu nepříjemná bolest v podbřišku? Po chvíli ustala, nebo je naopak silná tak, že se bojíte, zda nemáte zánět slepého střeva? Pokud se objeví poprvé a dlouho trvá, je vhodné navštívit lékaře. Je ale dost možné, že uslyšíte, že si právě „užíváte“ boles…

Špinění v těhotenství: co může značit?

Zná to mnoho těhotných žen. Dojdete si na toaletu a na spodním prádle vás překvapí červená či hnědá skvrna. Zatrne ve vás, krvácíte. Co může znamenat špinění v těhotenství? Kdy se objevuje? Jak vážné to může být? Musím jít k lékaři nebo ne?

Endometrióza může způsobit neplodnost

Endometrióza může způsobit neplodnost

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění žen a postihuje právě ty, které jsou v reprodukčním věku. Její přítomnost může způsobit i neplodnost žen, proto není dobré podceňovat její možné příznaky.

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Psychika a těhotenství: co vás může potkat?

Těhotenství je období plné změn. Nemění se jen vaše tělo, ale také vaše psychika. S čím vším se můžete setkat? Je normální pociťovat deprese, vztek, náhlé změny nálad a podobné výkyvy v psychice?